Otvorena obnovljena džamija Aladža u Foči uništena 1992. u ratu

Foto: snimka zaslona

Obnovljena džamija Aladža u Foči otvorena je u subotu, gotovo 30 godina nakon što su jedan od najnajvažnijih spomenika kulture u BiH minirale srpske vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aladža, Šarena džamija ili džamija Hasana Nezira podignuta je 1549. i prva je džamija u BiH izgrađena u klasičnom osmanskom stilu.

To remek djelo osmanske arhitekture uništile su početkom kolovoza 1992. snage bosanskih Srba i posve uklonile njezine ostatke.

Više od 5000 ljudi iz cijele države bilo je na otvaranju nove džamije koja je obnovljena po uzoru na originalnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simbolično ju je otključala Aziza Salčin, majka bošnjačkog mladića koji je ubijen istoga dana kada je srušena džamija.

Na svečanosti su među ostalima bili turski ministar kulture Mehmet Nuri Ersoy i američki veleposlanik Eric Gordon Nelson.

“Danas smo počašćeni što jednu povijesnu vrijednost vraćamo tamo gdje pripada”, rekao je Ersoy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nelson je istaknuo kako SAD time pokazuju koliko poštuju druge kulture i njihovu tradiciju. “Spomenici kulture osiguravaju kontinuitet s prošlošću i čuvaju kulturno nasljeđe za buduće generacije“, istaknuo je.

Aladža džamija nalazi se na popisu zaštićenih spomenika BiH i smatra se jednim od najvrijednijih spomenika islamske kulture u ovome dijelu Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.