Polarni medvjedi izumiru, a politika ne čini ništa

Klimatske promjene prijete poplavljivanjem cijelih otoka u južnom Pacifiku i tradicionalno skijaške zemlje poput Njemačke moraju sve više proizvoditi umjetni snijeg, a simbol te prijetnje globalnog zatopljenja postali su polarni medvjedi kojih je sve manje, upozoravaju znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci će u ponedjeljak u Limi pokrenuti jednogodišnji UN-ov plan da se do prosinca 2015. postigne novi globalni sporazum o klimi i općenito pojačaju napori za zaustavljanje globalnog zatopljenja.

Velike žrtve tog trenda su polarni medvjedi kojih je 2014. na Aljasci i u sjeverozapadnoj Kanadi bilo oko 1500, a nedavno je njihov broj pao na oko 900.

“Komadi leda koji plutaju na moru godinama se smanjuju i bez leda polarni medvjedi nemaju platforme s kojih love tuljane. To njihov opstanak čini izuzetno teškim, osobito za mlade životinje”, rekla je Sybille Klenzendorf iz međunarodne organizacije World Wildlife Fund for Nature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na klimatskoj konferenciji u meksičkom ljetovalištu Cancun 2010., sudionici su usvojili preporuke znanstvenika da se globalno zatopljenje ograniči na najviše dva stupnja Celzijusa više od predindustrijske temperature. No, mjere koje su poduzete daleko su od dovoljnih.

Na dvanaestodnevnoj konferenciji UN-ove okvirne konvencije o klimatskim promjenama COP-20 u Limi okupit će se 195 zemalja i predložiti smjernice za sporazum koji bi trebao biti usvojen iduće godine u Parizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.