Prijetnje Hrvatima: Dužnosnica SRS-a nazvala Žigmanova ustašom, reakcija nema

Foto: Fah

Visoka dužnosnica Srpske radikalne stranke (SRS) i zastupnica u srbijanskom parlamentu Vjerica Radeta nazvala je u utorak predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislava Žigmanova ustašom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vidim da je Tomislav Žigmanov izjavio listu ‘Blic’ da su Hrvati u Hrtkovcima zabrinuti zbog toga što je Šešelj kupio kuću u Hrtkovcima. Moje ankete pokazuju da su Srbi u cijeloj Srbiji zabrinuti zbog toga što nam ustaša Žigmanov sjedi u Narodnoj skupštini. I što ‘Blic’ izvještava o tome“, napisala je Radeta na Twitteru.

Njezinu objavu prenio je “Blic“, no u srbijanskoj javnosti nema reakcija na istup bliske suradnice haškog osuđenika Vojislava Šešelja.

Hrtkovci su postali sinonim protjerivanja vojvođanskih Hrvata nakon mitinga 6. svibnja 1992. na kojem je Šešelj pročitao popis nepoželjnih mještana hrvatske nacionalnosti. Idućih se mjeseci pod pritiscima i prijetnjama iselilo oko 700 mještana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN-ov sud je u travnju ultranacionalističkog političara zbog toga osudio na deset godina zatvora. Šešelj ipak ne mora u zatvor jer su mu godine pritvora priznate u odsluženu kaznu.

Povod za tweet Radete bio je Žigmanov komentar da Šešeljeva kupnja kuće u srijemskom selu Hrtkovci unosi nespokoj među preostale Hrvate u tome selu i Srijemu.

Njegov ponovni dolazak na mjesto stradanja Hrvata “ne samo da je strahotan već uvelike banalizira zločine, što onda unosi nespokoj među ovdašnje Hrvate“, rekao je Žigmanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

List “Blic“ objavio je u subotu da je Šešelj kupio kuću u središtu sela, na svega 300 metara od katoličke crkve.

Oporbeni zastupnici i analitičari takav su postupak osuđenika za zločine protiv čovječnosti ocijenili kao tešku provokaciju čiji je cilj među ostalim dizanje rejtinga među srbijanskim ultradesničarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.