Propala indijska misija na Mjesec vrijedna 142 milijuna dolara

epa07824156 A TV grab shows ISRO scientist reacting after the communication and data were lost from the vikram lander at ground station Indian Space Research Organization (ISRO) Telementry Tracking and Command Network (ISTRAC) Command Centre in Bangalore, India, 07 September 2019. India's spacecraft Vikram lander is expected to touchdown the lunar South Pole region on the moon. Lunar rover named Pragyan will collect samples that will help the scientists to better understand about the origin and evolution on the moon and will make India fourth nation after US, Russia and China, to land a spacecraft on the Moon. EPA/JAGADEESH NV

Indija je izgubila komunikaciju s letjelicom koja se trebala spustiti na Mjesec. Veza je izgubljena samo nekoliko minuta prije slijetanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Misija Mjesečevo vozilo 2, vrijedna 142 milijuna dolara, lansirana je iz baze u južnoj Indiji 22. srpnja. Da je misija bila uspješna, Indija bi postala četvrta država kojoj je uspjelo meko spuštanje na Mjesec i tako bi se pridružila Sjedinjenim Državama, Rusiji i Kini, prenosi HRT.

Spuštanje je išlo prema planu, sve do visine od 2 kilometra iznad Mjesečeve površine. Tada je izgubljena veza između kontrolne sobe na Zemlji i letjelice. Podaci se još analiziraju, a konferencija za novinare je otkazana.

Indijski premijer Narendra Modi bio je u centru za praćenje misije na Mjesec, a nakon što je prekinuta komunikacija, tješio je utučene znanstvenike: “Vi ste ponos Indije. Dali ste sve od sebe.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.