Sjedinjene Države traže uvođenje oštrih sankcija UN-a Sjevernoj Koreji – nacrt

Foto: fah

Sjedinjene Države traže vrlo oštre sankcije za nuklearne ambicije Pjongjanga, među kojima je naftni embargo i zamrzavanje imovine čelnika Kim Jong-Una, stoji u nacrtu rezolucije podijeljenom u srijedu 14 drugih članica Vijeća sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon zadnjeg i dosad najsnažnijeg nuklearnog pokusa koji je Sjeverna Koreja izvela u nedjelju, međunarodna zajednica više nije tako jedinstvena kao što je bila proteklih tjedana i u Ujedinjenim narodima pojavila su se dva tabora te prvi predvođen Washingtonom zastupa tvrdu liniju, a drugi na čelu s Pekingom zagovara dijalog.

Sjedinjene Države pripremaju vlastite jednostrane mjere te istodobno pokušavaju dogovoriti prihvaćanje novog, osmog niza sankcija sjevernokorejskom režimu.

Prema nacrtu rezolucije koji je u srijedu primil 14 drugih članica Vijeća sigurnosti, Washington želi uvesti naftni embargo, uključujući naftne prerađevine i tekući plin za Sjevernu Koreju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje Washington želi spriječiti sjevernokoresjki izvoz tekstila.

Amerikanci predlažu i zamrzavanje imovine sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-Una te zaustavljanje financiranja sjevernokorejskih radnika u svijetu, za koje UN drži da ih ima više od 50.000.

Sjedinjene Države koje podržava Velika Britanija i Francuska žele glasanje o sankcijama u ponedjeljak. I dalje je neizvjesno kakvo će biti stajalište Kine i Rusije, koje su glasaze za posljednje sankcije, ali mogu blokirati novi tekst vetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva je ocijenila da je tako skoro izglasavanje preuranjeno i da su nove sankcije nepotrebne i neučinkovite te se i dalje zajedno s Pekingom zauzima za dvostruki moratorij na sjevernokorejske balističke i nuklearne rakete, ali i na zajedničke američko-južnokorejske vježbe, na što Washington ne pristaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.