Teksas na rubu odcjepljenja od SAD-a zbog migranata

Teksas
Foto: FaH / iStock

Američka savezna država Teksas, dosljedno provodeći politiku suzbijanja ilegalnih migracija, našla se posljednjih dana na rubu odcjepljenja od SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savezna administracija predsjednika Joea Bidena poslala je pograničnu policiju da ukloni bodljikavu žicu na granici što su je postavile teksaške vlasti, međutim, teksaška nacionalna garda priječi joj pristup granici.

Napetost je najveća na prijevoju Eagle, graničnom prijelazu s Meksikom na koji se nekontrolirano slijeva rijeka migranata.

Teksas ima pravo na samoobranu, kaže guverner i postavlja bodljikavu žicu

Teksaški guverner, republikanac Gregory Wayne Abbott, izjavio je kako je njegova država suočena s pravom invazijom migranata i poziva se na pravo na samoobranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Svi Trumpovi kandidati pobjeđuju ili vode na predizborima u Teksasu uoči izbora za Senat i Kongres

U tu svrhu Abbott je dao postaviti bodljikavu žicu na dijelove granice, ali je iz Washingtona stigao zahtjev da ju ukloni jer bi se, tako je glasilo obrazloženje, migranti mogli na njoj ozlijediti.

Nastao je pravni spor koji je došao do vrhovnog suda. A on je tijesnom većinom donio presudu u korist saveznih vlasti. To znači, Teksas mora ukloniti bodljikavu žicu.

Abbott međutim i dalje ustraje na pravu na samoobranu. Washington je poslao graničnu policiju da ukloni žicu, ali je Abbott naredio nacionalnoj gardi, koja je pod njegovom nadležnošću, da čuva granicu i ono što je na njoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnici teksaške nacionalne garde i američke granične policije sada se nalaze jedni nasuprot drugima, s realnom mogućnošću da krenu jedni na druge. Jer i jedni i drugi imaju zadaću izvršiti naredbe, kao što i jedni i drugi u ime države imaju monopol na silu.

Unutarnjopolitička pozadina priče, migracije su glavna izborna tema

Cijela priča ima unutarnjopolitičku pozadinu, ponajprije zbog predstojećih predsjedničkih izbora.

Sam predsjednik Joe Biden unatoč svojim liberalnim stajalištima zastupa relativno čvrstu liniju u migracijskoj politici. Štoviše, Biden je zagovornik strogih mjera na granici, a u više je navrata osobno podržao gradnju zida kojim bi se spriječio nekontrolirani ulazak migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>SAD na čelu s Bidenom u samo šest mjeseci primio više od 600.000 migranata

Gradnju ograde na granici započeo je 1993. tadašnji predsjednik Bill Clinton, a Biden je 2006. kao senator podržao izgradnju dodatnih 1.000 kilometara. Predsjednik Donald Trump u svom je mandatu započeo gradnju zida na granici, Biden je i to podržao.

Međutim, sad su Biden i Trump najizgledniji kandidati na predsjedničkim izborima, na kojima je najvažnija tema upravo ilegalna migracija.

Biden među svojim političkim saveznicima i biračima ima mnogo pobornika liberalnog pristupa migracijama. Podrškom oštrih mjera na granici zamjerio bi se mnogima o kojima ovisi njegov izborni uspjeh.

Biden se pribojava da će poduprijeti – Trumpa

Istodobno bi dosljednom primjenom svoga pristupa izravno išao na ruku svome izbornom protivniku Trumpu, koji uporno zagovara stroge mjere. Nedavno je izjavio da će prvog dana nakon preuzimanja vlasti zatvoriti granicu s Meksikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Abbott je u međuvremenu dobio podršku gotovo svih republikanskih guvernera, od kojih su neki čak najavili da će mu isporučiti dodatnu bodljikavu žicu.

Biden je istodobno, riskirajući sukobe u vlastitom taboru, pokušao pronaći kompromis s republikancima. Sam je već ograničio pravo na azil i uveo aplikaciju putem koje potencijalni imigranti mogu zatražiti azil.

U međuvremenu, Biden je čak podržao kompromisni prijedlog koji je nastao u Senatu, kojim se ograničava priljev migranata. Sukladno tome, u slučaju da dnevno pristigne više od 5.000 migranata, granica bi se zatvarala, a svi pristigli bili bi vraćeni natrag.

>Trump potpisao uredbu i privremeno zabranio imigracije u Sjedinjene Države

No, s obzirom na stanje na teksaško-meksičkoj granici, taj prijedlog zasad nema izgleda. Stanje je ondje mirno i napeto, budući dvije naoružane postrojbe stoje jedna nasuprot drugoj. Jedna pod nadležnošću teksaških vlasti, druga s nalogom iz Washingtona.

Može li se Teksas odcijepiti od SAD-a?

No, u međuvremenu se počelo otvoreno govoriti o mogućem odcjepljenju Teksasa od Sjedinjenih Država. Ma koliko to nevjerojatno zvučalo, ta je tema došla na dnevni red.

Daniel Miller, predsjednik Teksaškog nacionalističkog pokreta, organizacije koja se zauzima za neovisnost Teksasa, izrazio je podršku guverneru Abbottu. Prema njegovim riječima, Abbottova je politika izraz nastojanja Teksasa da brani svoja prava, zakone i suverenost.

Dok jedni ocjenjuju kako je razgovor o odcjepljenju Teksasa tek maštarija, drugi pak napominju kako trenutačno stanje dopušta sve mogućnosti.

Zasad, ne nazire se rješenje stanja u kojemu savezna granična policija i teksaška nacionalna garda, jedna nasuprot drugoj, čekaju trenutak kad će početi provoditi svoje naredbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.