Tonči Tadić: Sjeverna Koreja proizvodi plutonij na isti način kao što je to htio Adolf Hitler

Foto: Snimka zaslona

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je da će zaustaviti trgovinu sa zemljama koje posluju sa Sjevernom Korejom. No, ona možda i nije toliko ovisna o drugim zemljama za izradu hidrogenske bombe, za Novu tv objašnjava Tonči Tadić s instituta Ruđer Bošković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni imaju po svoj prilici vlastiti rudnik urana. Ako želi ići na plutonijski ciklus, što ide, onda mu ne trebaju centrifuge za obogaćivanje, nego se plutonij dobiva na isti način kao što je to htio Adolf Hitler. Tako da imate proizvodnju teške vode, stavite prirodni uran u reaktor s teškom vodom, dolazi do nuklearne reakcije koja vodi do tranformacije urana u plutonij 239, kojeg onda koristite za bombu”, pojasnio je Tadić.

“Znanje za to sve skupa je na internetu. Čovjek koji diplomira fiziku bi morao znati kako radi bomba i što je koji dio, kaže Tadić.

Južna Koreja razgovara s SAD-om koji bi prema korejskom poluotoku mogao poslati nosače zrakoplova i strateške bombardere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na bilo kakvu prijetnju Sjedinjenim Državama i njezinim teritorijima, uključujući Guam, kao i naše saveznike, pružit ćemo masovan vojni odgovor koji će biti učinkovit i nadmoćan”, poručio je američki ministar obrane Jim Mattis.

Vijeće sigurnosti UN-a slaže se da Sjeverna Koreja predstavlja prijetnju, ali imaju potpuno različite stavove oko toga kako neutralizirati tu prijetnju.

“Kim Jong Un želi da ga se prizna kao nuklearnu silu, ali ona se ne koristi za prijetnje. Ostale sile razumiju odgovornosti. Kim Jong Un to ne razumije. Njegovo ponašanje pokazuje da preklinje za ratom”, kazala je američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tražimo sve uključene strane da se odmah vrate razgovoru i pregovorima, to je jedini način za riješiti pitanja na korejskom poluotoku”, rekao je ruski velepolsanik pri UN-u Vasilij Nebenžja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.