Novi predsjednik parlamenta tvrdi da je Janukovič pokušao pobjeći u Rusiju

Novi predsjednik parlamenta Ukrajine izjavio je večeras da se smijenjeni predsjednik Viktor Janukovič pokušao ukrcati u zrakoplov za Rusiju, ali je bio spriječen i sad je u Donjecku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“On se pokušao ukrcati u zrakoplov, ali granični službenici su ga zaustavili”, prenosi agencija Interfax riječi novog predsjednika parlamenta Oleksandra Turčinova, no to još nisu potvrdili drugi izvori.

Ukrajinski parlament Verhovna Rada jednoglasno je opozvao mandat predsjednika Viktora Janukoviča zbog nemogućnosti obavljanja dužnosti. Janukovič je napustio Kijev i otišao u Harkov u istočni dio zemlje. Kyiv Post prenosi da je za “impeachement” glasovalo svih 328 nazočnih zastupnika, od ukupno 450. Novi izbori zakazani su za 25. svibnja.

Opozvani predsjednik Viktor Janukovič izjavio je u razgovoru za lokalnu televiziju u Harkovu da je smijenjeni predsjednik parlamenta Volodimir Ribak bio napadnut, da su zastupnici iz njegove Stranke regija pobjegli iz parlamenta zbog prijetnji i usporedio poteze oporbenih zastupnika i ostalih u parlamentu s državnim udarom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostavku nije spominjao a sve odluke parlamenta proglasio je nevažećima i neće ih potpisati, objavio je Kyiv Post.

Sky news prenosi, pozivajući se na rusku agenciju interfax, da je Januković danas naglasio da je on legalno izabrani predsjednik Ukrajine i da neće dati ostavku, iako se ranije govorilo da je poručio da će se povući.

Čelnici pretežno ruskog govornog područja u jugoistočnoj Ukrajini i Krimu danas su doveli u pitanje legitimnost nacionalnog parlamenta u Kijevu. Na sastanku u Harkovu, regionalni čelnici su rekli da su “preuzimaju sve ovlasti u svoje ruke”, dok Kijev ne “zajamči ustavni poredak”, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopisnik BBC-a Jurij Maloverjan je u Harkovu, izvještava da je tisuće pro-oporbenih prosvjednika na ulicama u blizini Kongresa zastupnika. Ovaj put, kaže, njih štiti policija od nekoliko stotina pro-ruski nastrojenih prosvjednika.

Predsjednik Viktor Janukovič pri bijegu iz palače u Kijevu očito se pokušao riješiti puno dokumenata koji su čuvani na tom luksuznom imanju, javlja Kyiv Post.

Oporbeni čelnici koji sada kontroliraju palaču kažu da su “upecali” dokumente iz kijevskog jezera, koje se ulijeva u Dnipro i sad ih isušuju u jednom hangaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nekom od tih dokumenata navodno se spominje slučaj novinarke Tetjane Čornovol, koja je javno optužila Janukoviča je naložio 25. prosinca da je se pretuče, kao odmazdu zbog članaka koje je pisala o njegovoj navodnoj korupciji, objavio je Kyiv Post.

U dokumentima se navodno nalazi i crna lista novinara te podatci o automobilu koji je Čornovol koristila.

Sporazum ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča i proeuropske oporbe postignut u petak zaustavio je dvodnevne sukobe u kojima je poginulo stotinjak ljudi, ali prosvjedi u Kijevu su ušli u 93. dan i još traju.

Od samoga početka, 21. studenoga 2013., kada je predsjednik Viktor Janukovič odbacio politički i trgovinski Sporazum o pridruživanju s Europskom unijom, ljudi su na ulicama u prodemokratskom prosvjedu protiv vlade-EuroMaidan, koji se nastavlja sve do prijevremenih predsjedničkih i parlamentarnih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članica Janukovičeve Stranke regija Hanna Herman izjavila je danas da Janukovič nije pobjegao iz Ukrajine, kako su javljali mediji, već je u Harkovu – gradu na istoku Ukrajine. Tvrdi i da Janukovič neće sudjelovati u bilo kakvim separatističkim inicijativama koje promiče gradonačelnik Harkova, prenosi neovisni ukrajinski Kyiv Post.

Predsjednik ukrajinskog parlamenta Verhovne Rade Volodimir Ribak, Janukovičev sljedbenik, podnio je jutros ostavku.

Janukovič, kojega podupire Rusija, pristao je na smanjivanje predsjedničkih ovlasti, raspisivanje prijevremenih izbora i sastavljanje vlade nacionalnog jedinstva. Istodobno je parlament prihvatio zakonske promjene koje bi mogle omogućiti oslobađanje zatočene Janukovičeve protivnice, bivše premijerke Julije Timošenko, prenose agencije.

U petak navečer oporbeni čelnici koji su potpisali sporazum obratili su se s improvizirane govornice tisućama prosvjednika okupljenih na Trgu neovisnosti, središnjem kijevskom trgu koji je u prethodnih 48 sati bio ratni pakao obavijen dimom u kojem je policija otvarala vatru na prosvjednike koji su uzvraćali kamenjem i molotovljevim koktelima.

Premda su vatre bile ugašene, gomila je i dalje bila gnjevna, a neki su provjednici držali vatrene govore u kojima su osuđivali oporbene čelnike jer su se rukovali s Janukovičem, prenosi Reuters.

Sporazum je važan preokret u višemjesečnoj političkoj krizi jer nudi šansu miru i daje plan za budućnost Ukrajine, ali će oči međunarodne zajednice biti uprte u njegovu provedbu za koju svi akteri kažu da će biti teška i izazovna.

Ako se provede, sporazum postignut pod pokroviteljstvom ministara vanjskih poslova Njemačke, Francuske i Poljske mogao bi predstavljati važnu pobjedu za EU u borbi s Moskvom oko utjecaja nad Ukrajinom, bivšom sovjetskom republikom s 46 milijuna stanovnika.

Američki predsjednik Barack Obama i ruski predsjednik Vladimir Putin složili su se u petak u telefonskom razgovoru da se ukrajinski sporazum treba brzo početi provoditi kako bi se stabiliziralo tu zemlju.

“Obama i Putin su se složili da je dogovor potrebno brzo provesti te potaknuti sve strane da se suzdrže od nasilja i omoguće miran ishod”, rekao je novinarima visoki dužnosnik State Departmenta.

Visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove Catherine Ashton kazala je da će “budućnost Ukrajine biti vrlo izazovna i ovisit će o provedbi sporazuma”. “Sada trebamo provedbu koja počinje uklanjanjem svih prijetnji nasiljem, a to znači i svih koji prijete nasiljem”, dodala je Ashton. Ona je o tome razgovarala s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom koji je pozvao EU da osudi “radikale” odgovorne za nasilje.

Bijela kuća je u petak izrazila zadovoljstvo potpisivanjem sporazuma i najavila da će “pomno” pratiti provedbu ugovora.

“Pozivamo da se odmah počnu provoditi prve mjere predviđene ugovorom, napose prekid nasilja i donošenje ustavnih odluka u parlamentu”, rekao je glasnogovornik Jay Carney i dodao da odgovorni za nasilje i za žrtve od početka krize moraju odgovarati te da je SAD spreman uvesti dodatne sankcije bude li potrebno.

Osim Janukoviča sporazum su u predsjedničkoj palači potpisali čelnici ukrajinske oporbe Vitalij Kličko, Arsenij Jacenjuk i Oleg Tjahnibok, kao i njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier i poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski. Ruski izaslanik Vladimir Lukin nije potpisao sporazum.

Sporazum su podržali i predstavnici prosvjednika koji su zauzeli kijevski Trg neovisnosti, premda su izrazili nezadovoljstvo činjenicom da će Janukovič ostati na vlasti do prijevremenih izbora koji se trebaju održati kasnije ove godine.

Tijekom svečanog potpisivanja sporazuma Janukovič se nije nijednom nasmijao, a Kličko, bivši svjetski boksački prvak, zamijenio je pločice s imenima potpisnika kako ne bi morao sjediti pokraj Janukoviča.

Sporazum predviđa raspisivanje prijevremenih predsjedničkih izbora, najkasnije u prosincu, sastavljanje koalicijske vlade za deset dana i povratak ustava iz 2004.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.