UN: Pokolj šijita na sjeveru Afganistana mogao bi biti ratni zločin

Foto: Fah

Pokolj desetaka ljudi, uglavnom šijitskih civila, koji su početkom kolovoza počinili talibani i pripadnici skupine Islamske države (IS) na sjeveru Afganistana, “mogao bi biti ratni zločin”, zaključuje UN u istrazi objavljenoj u nedjelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UNAMA, UN-ova misija u Afganistanu, tvrdi da posjeduje “provjerene informacije po kojima su najmanje 36 ljudi bili žrtve pokolja u Mirzi Olongu, teško pristupačnom selu u pokrajini Sare-Pulu.

“Ta ubojstva, koja su potvrdili vjerodostojni izvori i kojima se krši međunarodno humanitarno pravo, mogla bi biti ratni zločin”, ocjenjuje UNAMA u izvješću.

Kako se navodi u tom dokumentu, više od polovine žrtava ubijeno je u subotu 5. kolovoza kada su civili pokušali pobjeći iz svog sela koje su zauzeli islamistički borci nakon borbe s provladinim milicijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afganistanske vlasti tvrde da su talibani i pripadnici IS-a zajedno ubili više od 50 seljana, a nekima su odrubili glavu.

U UN-ovoj istrazi navodi se podatak o 27 ubijenih civila.

UNAMA kaže da ne može potvrditi da je nekim žrtvama odrubljena glava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talibani koji se na terenu bore s IS-om, “odlučno” su demantirali informaciju o suradnji s IS-om u tom pokolju.

IS je prošli tjedan preko svoje propagandne agencije Amaq preuzeo odgovornost za smrt 54 šijita koje smatra “nevjernicima”, u pokrajini Sare-Pulu.

U IS-ove snage u Afganistanu ulaze bivši afganistanski i pakistanski talibani i pripadnici drugih pobunjeničkih skupina koji prelaze iz jedne skupine u drugu ovisno o ponudi kod novačenja, smatraju promatrači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.