WHO priznao: Velika je opasnost od otpada stvorenog tijekom pandemije

spalionice
Foto: depositphotos.com

Procjenjuje se da je oko 8 milijardi doza cjepiva primijenjenih na globalnoj razini proizvelo dodatnih 144.000 tona otpada u obliku staklenih bočica, štrcaljki, igala i sigurnosnih kutija – prenosi Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nagomilane odbačene štrcaljke, korišteni kompleti za testiranje i bočice cjepiva u pandemiji koronavirusa stvorili su desetke tisuća tona medicinskog otpada. To predstavlja ogromnu prijetnju ljudskome zdravlju i okolišu, upozorava se u izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Procjenjuje se da je oko 87.000 tona osobne zaštitne opreme (PPE), ili ekvivalent težine nekoliko stotina plavih kitova, naručeno preko portala UN-a od sredine 2021. – od kojih je većina završila kao otpad.

> Čelnik WHO: Cijepljene osobe prenose zarazu i moraju paziti da ne zaraze druge ljude

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću spominju oko 140 milijuna testnih kompleta s potencijalom za stvaranje 2600 tona uglavnom plastičnog smeća i kemijskog otpada. To je dovoljno da se napuni trećina olimpijskog bazena.

Osim toga, procjenjuje se da je oko 8 milijardi doza cjepiva primijenjenih na globalnoj razini proizvelo dodatnih 144.000 tona otpada. Pod tim se podrazumijeva otpad u obliku staklenih bočica, štrcaljki, igala i sigurnosnih kutija.

Čak i prije pandemije, oko trećina zdravstvenih ustanova nije bila opremljena za rukovanje postojećim količinama otpada, rekli su iz WHO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je čak 60 posto u siromašnim zemljama, navodi se u izvješću. Zajednice u blizini loše upravljanih odlagališta također mogu biti pogođene kontaminiranim zrakom. Naime, ugrozu predstavlja spaljivanje otpada, loša kvaliteta vode ili nametnici koji prenose bolesti, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.