Europska komisija poziva građane EU da zatvore svoje Facebook račune

Europska komisija upozorila je građane EU da trebaju zatvoriti svoje Facebook račune, ako žele zadržati informacije skrivene od sigurnosnih službi u SAD-u, jer smatra kako Safety Harbor-Sigurna luka (sporazum između SAD-a i EU u vezi s prikupljanjem, uporabom i čuvanjem podataka iz Europske unije) ne štiti podatke o građanima, navodi The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li građani dovoljno zaštićeni?

Takvi komentari dolaze od strane odvjetnika Europske komisije Bernharda Schime, koji je razmatrao smatraju li se podaci građana EU sigurnima s obzirom da odlaze u SAD, a nakon Snowdenova otkrića.

Računalni program Xkeyscore, koji je razvila Američka sigurnosna agencija, omogućava praćenje gotovo svih aktivnosti korisnika interneta, pokazale su informacije iz dokumenata koje je otkrio zviždač Edward Snowden još prije nekoliko godina. Program omogućava uvid u e-mail poruke, online chatove te povijest pretraživanja i ima dosad najveći domet za prikupljanje informacija. Dovoljno je samo par klikova mišem i tipkovnicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razmotrite zatvaranje Facebook računa ako ga imate”, rekao je Schima državnom tužitelju Yves Botu u raspravi o predmetu na Europskom sudu pravde u Luksemburgu. Na izravno pitanje povjerenstvo nije moglo potvrditi kako je Sigurna luka adekvatna zaštita podataka građana EU-a.

Krši li se Direktiva o zaštiti podataka?

Slučaj nazvan “privatnost podataka na Facebooku”, a koji se odnosi na zaštitu podataka, obuhvaća prijenos podataka građana EU-a preko Atlantika u SAD. Bez pravnog okvira protuzakonito je da se prenose osobni podaci izvan EU. Slučaj je prikupio tužbe protiv Applea, Facebooka, Microsofta, i Microsoftovog vlasništva Skypea i Yahooa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Schrems tvrdi da tvrtke koje posluju u EU ne bi trebale imati dopuštenje za prijenos podataka u SAD prema Sigurnoj luci – koja kaže kako su američka pravila o zaštiti podataka adekvatna ukoliko su tvrtke podatke same proslijedile.

Tvrde kako visoko povjerljivi protuteroristički program PRISM američke vlade, koji je otkrio Edward Snowden u NSA dokumentima, koji pokazuje da se podaci o građanima EU koji su u rukama američkih kompanija prosljeđuju američkim obavještajnim agencijama, krši Direktivu o zaštiti podataka, što znači da Safe Harbor – Sigurna luka ne vrijedi.

Mišljenje Europskog suda pravde u srpnju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska i nekoliko drugih zemalja članica, kao i savjetodavna skupina Digital Rights Irska pridružili su se Schremsu tvrdeći da je okvir Sigurna luka ne može osigurati zaštitu podataka građana EU-a i zbog toga postoji sukob dviju potpisnica Direktive o zaštiti podataka.

EK se složila kako je Sigurna luka još uvijek potrebna, i politički i ekonomski, i zato je još uvijek u upotrebi.

Mišljenje o okviru Sigurna luka od strane Europskog suda očekuje se 24. srpnja. Facebook je odbio komentirati slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.