Britanski parlament službeno je suspendiran na pet tjedana. Prekid rada u parlamentu traje do 14. listopada, dva tjedna prije roka predviđenog za Brexit.
Sa samo 293 glasa ‘za’, što je daleko od dvije trećine glasova potrebnih za raspisivanje općih izbora, zastupnici su drugi put u pet dana odbili prijedlog Borisa Johnsona koji je htio da se birače pozove na birališta 15. listopada, javlja BBC.
Premijer je uoči glasovanja istaknuo da neće tražiti “novu odgodu” Brexita predviđenog za 31. listopada, unatoč zakonu koji je u tom smislu donio parlament i koji je u ponedjeljak stupio na snagu pošto ga je odobrila kraljica Elizabeta II.
Johnson nije rekao što će dalje poduzeti: hoće li se obratiti sudu, podnijeti ostavku ili nešto treće.
“Ako želite odgodu, onda glasajte za opće izbore!”, rekao je oporbenom čelniku Jeremyju Corbynu koji se, tvrdi Johnson, boji poraza na izborima. Ovaj je uzvratio da želi izbore, ali ne želi izlazak iz EU-a bez dogovora, što bi bilo ravno “katastrofi”, ocijenio je.
Prije bilo kakvih izbora oporba želi biti sigurna da je otklonjena mogućnost Brexita bez dogovora i da će se on odgoditi za tri mjeseca, što je parlament odlučio glasovanjem prošlog tjedna.
Taj tekst obvezuje premijera da od EU-a zatraži odgodu ako do 19. listopada, odmah nakon europskog summita, ne postigne dogovor o izlasku.
Boris Johnson se žestoko protivi novoj odgodi Brexita koji je prvo bio zakazan za 29. ožujka i već se dvaput odgađao, ako se ne postigne nikakav dogovor. U ponedjeljak je opetovao da je spreman po svaku cijenu izaći 31. listopada iz europskog kluba, jer će se u protivnom nanijeti “trajna šteta” povjerenju Britanaca u demokraciju, nakon referenduma 2016. na kojemu se 52 posto glasača izjasnilo za napuštanje EU-a.
Svaku novu odgodu mora jednoglasno odobriti ostalih 27 zemalja članica Europske unije.
Što je suspenzija i što će donijeti Britancima?
Procedura suspenzije parlamenta ima i svoj termin – prorogacija. Od trenutka prorogacije do novog zasjedanja parlamenta ne odvijaju se rasprave ni glasanje, a svi zakonski prijedlozi koji su bili u proceduri poništavaju se, osim ako budu prebačeni u sljedeće zasjedanje. Radi se o drugačijoj proceduri od raspuštanja parlamenta, što se događa prije izbora. Naime, zastupnici zadržavaju svoja mjesta.
Na prorogaciju pravo ima kraljica, a radi je na zahtjev premijera. Slično se dogodilo 1948. kada je kralj prorogirao parlament na zahtjev vlade, kako bi zaobišla otpor Doma lordova svom zakonu o parlamentu.
Pristaše Johnsona tvrde da je ovo jedini način da se volja naroda, izražena na referendumu 2016., zaista ispoštuje i da Velika Britanija iziđe iz EU-a do 31. listopada.
Suspenzija znači da bi moglo biti zaustavljeno izglasavanje zakona kojim bi se zaustavio izlazak Velike Britanije iz Europske unije bez dogovora. Odnosno, bez ugovora o kojem su dvije godine pregovarali britanska i europska strana i kojim su dogovorili detalje izlaska. Na pojedine od dogovorenih pravila izlaska britanski parlamentarni zastupnici imali su prigovore i nisu željeli na pristati na sve ispregovarane stavke, a Johnson je zagovornik izlaska bez dogovora.
Upitan pokušava li na taj način blokirati političare koji žele odgoditi izlazak Britanije iz EU-a, Johnson je novinarima rekao da je to “apsolutno netočno”.
“Time bi se dalo još vremena objema stranama oko tog ključnog summita 17. listopada (summit europskih čelnika), vrijeme u kojem bi zastupnici raspravili Brexit i sva druga pitanja. radi se o dodatnom vremenu”, izjavio je premijer, prenosi dnevnik.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa