U EP-u neće biti spomen-obilježje žrtvama poratnog komunističkog nasilja u Sloveniji

U predvorju Europskog parlamenta neće se postaviti spomenik žrtvama poratnog nasilja u Sloveniji, kako je to početkom veljače predsjedniku parlamenta Martinu Schulzu predložio Milan Zver, slovenski konzervativni eurozastupnik i vođa slovenskog izaslanstva u Europskoj pučkoj stranci (EPP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zver, koji je član stranke bivšeg slovenskog premijera Janeza Janše, kazao je u petak da mu je Schulz pismeno odgovorio da ne može podržati njegovu inicijativu.

Schulzu su se u međuvremenu obratile mnoge antifašističke udruge iz Slovenije, pa i sam premijer Miro Cerar, te se takvoj ideji energično usprotivili.

Zver je u svom prvotnom prijedlogu vodstvu Europskog parlamenta naveo da je u Sloveniji nakon II. svjetskog rata u poratnom nasilju i vansudskim egzekucijamastradalo 200.000 ljudi, te da bi zato u Bruxellesu trebalo postaviti spomen-obilježje za žrtve komunizma koji je kriv za ta stradavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tvrdnje Zvera u tom pismu kako Cerarova vlada nikako ne rješava pitanje pijetetnog odnosa prema tim žrtvama i njihovog dostojnog pokopa, te da zbog starih snaga u Sloveniji još uvijek nije dopšteno otvoreno govoriti o “tamnim stranama” nacionalne povijesti odmah je reagirao premijer energično se usprotivivši Zverovim interpretacijama i ideji o podizanju spomen obilježja žrtvama poratne komunističke represije.

Cerar tvrdi da je njegova vlada puno učinila za zakonsko rješavanje pitanja obilježavanja masovnih grobnica iz tog vremena u Sloveniji i poradila na nacionalnoj pomirbi bez obzira na ideologiju, a da je Zver Schulzu u svom pismu iznio brojne “obmane” i netočnosti iz kojih bi se moglo pogrešno zaključiti da je za poratne egzekucije na slovenskom tlu kriv cijeli slovenski narod iako je on zapravo bio među glavnim žrtvama poratnih obračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.