Hoće li Europski Parlament zaštititi ranjive žene od surogatstva?

Foto: fah

Sutra će Odbor Europskog parlamenta za ženska prava glasati o važnom izvješću koje se tiče implementacije Direktive za sprječavanje i borbu protiv trgovine ljudima te zaštitu žrtava te trgovine. Ovo izvješće je prilika da Europski parlament udruži snage s Vijećem Europe, koje je nedavno, kao ključni problem za ljudska prava, odbacilo sve oblike surogatstva. Ovo je prilika da Parlament ojača vlastiti stav o pitanju surogatstva konkretnijim preporukama o tome kako se boriti protiv ove užasne prakse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski je parlament 30. studenog prošle godine na svojoj plenarnoj sjednici usvojio članak godišnjeg Izvješća o ljudskim pravima kojim “osuđuje praksu surogatstva, koje potkopava dostojanstvo žene jer se time njeno tjelo i njegove reproduktivne funkcije koriste kao roba”.

Zahvaljujući ovom Izvješću, službeni stav Europskog parlamenta o ovom pitanju je kako praksa “gestacijskog surogatstva koja uključuje reprodukcijsko iskorištavanje i korištenje ljudskog tijela za financijske i druge dobitke, osobito kod ranjivih žena iz zemalja u razvoju, treba zabraniti te se njome treba hitno pozabaviti u okviru instrumenata ljudskih prava.”

Ovaj stav Europskog parlamenta je veliki napredak u zaštiti ranjivih žena koje su često izrabljivanje od strane međunarodnih poduzeća uključenih u surogatstvo. Iako je ovo veoma važan korak, on nije dovoljan jer spomenuto Izvješće samo navodi poštivanje ljudskih prava izvan Europske unije. Međutim, međunarodna poduzeća koja omogućuju surogatstvo prisutna su diljem Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni “turizam” vezan uz surogatstvo je nova praksa u trgovini ljudima koja se ubrzano razvija. Ovo novo tržište koristi ranjive žene iz zemalja u razvoju te već iznosi 2 milijarde dolara samo u Indiji.

Međunarodna poduzeća, koja ostvaruju ovu reproduktivnu izrabljujuću industriju, šire se brzim tempom jer europske države ne kažnjavaju njihove komercijalne aktivnosti na našem području, time im dajući potpunu slobodu u njihovim marketinškim kampanjama.

Sutra, 19. travnja, Odbor za Europskog parlamenta za ženska prava ima sjajnu priliku stati u obranu najranjivijih žena, koje su iskorištavane u zemljama u razvoju, i stati u obranu ljudskog dostojanstva žena i djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.