Izbori u Sloveniji za stotinjak dana

Foto: fah

Stotinjak dana prije predviđenih parlamentarnih izbora u Sloveniji nastavlja se trend pada popularnosti koalicijske vlade premijera Mire Cerara, a rezultat izbora gotovo je nemoguće predvidjeti, među ostalim i zbog novih lica i stranaka koje će kandidirati po prvi put, tvrde u ponedjeljak slovenski mediji i analitičari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Koliko stranaka će uspjeti prijeći prag od 4 posto za ulazak u parlament i tko će biti novi predsjednik vlade, to su pitanja na koja je u ovom trenutku sasvim nemoguće odgovoriti”, tvrdi u komentaru ljubljansko “Delo” povodom najnovijih predizbornih anketa i nekih predizbornih preslagivanja na lijevoj i desnoj strani političkog spektra.

Trenutačne predizborne ankete vrlo su šarolike, većina ih kao moguće relativne izborne pobjednike, uz etablirane stranke, Socijalne demokrate (SD) Dejana Židana i Slovenske demokrate (SD) Janeza Janše, ističe još novu stranačku listu lanjskog predsjedničkog kandidata, gradonačelnika Kamnika Marjana Šareca, no takva su ad hoc istraživanja vrlo nesigurna, odražavaju trenutno stanje raspoloženja birača i njihovu medijsku eksponiranost, a nema ni terenskih ispitivanja na većem relevantnom uzorku birača, pa stvari “ni izdaleka još nisu odlučene”, navodi “Delo”.

Prema telefonskoj anketi na 700 ispitanika, koja je objavljena u ponedjeljak, kad bi se izbori održali sada Šarčeva bi lista (kojoj je trenutno naklonjeno 13 posto birača) na izborima početkom lipnja mogla dobiti čak 20 od 90 mjesta u parlamentu i tako postati relativni pobjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednak broj glasova i mandata osvojila bi socijaldemokratska stranka sadašnjeg ministra poljoprivrede Dejana Židana, a Janšina stranka 18 mjesta u parlamentu, pokazuje projekcija što ju je, na osnovi ankete provedene prošlog tjedna za list “Dnevnik” i televiziju POP-TV, objavila u ponedjeljak agencija Ninamedia.

Osam mjesta, umjesto 34 koliko ih ima sada, dobila bi Stranka modernog centra (SMC) sadašnjeg premijera Mire Cerara, a isto toliko dobile bi i Demokratska stranka umirovljenika (DESUS) Karla Erjavca, navodi projekcija temeljena na prošlog tjedna provedenom ispitivanju.

Ne više od šest zastupnika u novom bi parlamentarnom sazivu imala i demokršćanska stranka Nova Slovenija (NSI), koju je nedavno od od dugogodišnje predsjednice Ljudmile Novak preuzeo mladi Matej Tonin, s ambicijom da nakon višegodišnjeg slabljenja stranačkih pozicija na izborima postane jednom vrstom poveznice stranaka konzervativnog spektra, analiziraju anketu i njene rezultate mediji u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogo će toga, kako navode, biti poznato u ožujku, kad objavu izbornih programa najavljuju sve veće stranke i kad će svoje programe s kojima će nastupiti na izborima objaviti i neke nove skupine i pojedinci koji na izborima namjeravaju nastupiti po prvi put, od njih neki i s novim strankama.

Sadašnju je koalicijsku vladu lijevog centra kao uspješnu u novoj redovnoj mjesečnoj anketi “Dnevnika” i POP-TV-a ocijenilo 28,7 posto ispitanika, 10 posto manje nego prije mjesec dana, a kao neuspješnu je ocjenjuje 65,7 posto.

Šefa socijaldemokrata Dejana Židana većina ispitanika vidi kao “najjaču kariku” u sadašnjoj koaliciji, dok je Karl Erjavec ocijenjen kao “najslabiji ministar” u vladi Mire Cerara, u kojoj je po broju zastupnika u parlamentu drugi najutjecajniji partner u koaliciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao najslabiju kariku u vladajućoj ekipi birači, prema rezultatu ankete, vide ministricu zdravstva Milojku Kolar Celarc, kojoj se upućuju kritike zbog inertnosti u refomiranju zdravstvenog sustava i skraćivanju vremena čekanja na operacije u bolnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.