Projekt “Gornji horizonti” imao bi katastrofalne posljedice za poljoprivredu u dolini Neretve

Ostvarenje projekta ‘Gornji horizonti’ koji podrazumijeva prevođenje voda iz slijeva Neretve u slijev Trebišnjice, čime se neretvanskom slijevu oduzima oko četiri milijarde kubika vode godišnje, imao bi katastrofalne posljedice na poljoprivrednu proizvodnju u dolini Neretve od koje živi više od 40.000 ljudi, upozorili su zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica HSP AS Ruža Tomašić i saborski zastupnik HSP AS Ivan Šimunović koji su udružili napore kako bi se taj projekt zaustavio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Bez jasne studije utjecaja na okoliš i kvalitetne prosudbe, projekt „Gornji horizonti“ definitivno ne može biti prihvaćen i apsurdan je, rekao je za narod.hr gradonačelnik Metkovića Božo Petrov.

„Već je sasvim jasno što se sve događa u dolini Neretve glede opskrbljenosti vodom“, rekao je Petrov i pojasnio da su četiri milijarde kubika vode već oduzete, a zaslanjivanje rijeke Neretve kroz donji dio rijeke je opće poznato.“

„Završetkom projekta bit će dodatnih 2 milijuna kubika vode manje, onda očekujem još katastrofalnije posljedice“, kazao je Petrov. „Čudi me da se uopće razgovara o završetku “Gornjih horizonata”, dok se još nije napravila kvalitetna studija utjecaja na okoliš. Sada je u tijeku pilot projekt, navodnjavanje u dolini Neretve u sklopu kojeg će biti i pomična brana na području Komina, upravo protiv salinizacije“, naglasio je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodno povjerenstvo je to koje bi trebalo funkcionirati i usuglašavati se između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, rekao je Petrov i dodao da ne možete na području jedne države donijeti jednu odluku ako ona značajno utječe na područje druge države i to se jasno zna. „Ne može BiH na svoju ruku završiti projekt Gornji horizoniti, ako se smatra da će on jako štetiti Hrvatskoj.“

Zastupnica Ruža Tomašić uputila je pitanje Europskoj komisiji u kojem je istaknula kako Hrvatska prema člancima 10. i 11. u poglavlju 3. Berlinskih pravila o vodnim resursima ima pravo upravljati bazenom Neretve, a isti članci obvezuju države da upravljaju međunarodnim riječnim bazenima u dobroj vjeri, što ovdje nije slučaj.

Ruža Tomašić je pitala Komisiju je li upoznata s ovim slučajem i hoće li stati u zaštitu prava država članica da sudjeluju u upravljanju riječnim bazenima koje dijele s trećim zemljama kao i hoće li Komisija ustrajati na rješavanju ovakvih otvorenih pitanja s državama iz susjedstva tijekom njihovih pregovora za članstvo u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je nužna oštra reakcija Hrvatske kako bi se zaustavio ovaj projekt i zaštitila Neretva, a s njom i brojna radna mjesta i egzistencija ljudi, smatra zastupnik u Hrvatskom saboru Ivan Šimunović te je uputio zastupničko pitanje Vladi Republike Hrvatske u kojem je pitao ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića koji je stav Hrvatske prema ovom projektu i što Hrvatska poduzima kako bi se sačuvao tok Neretve čija dolina je jedno od najplodnijih područja Hrvatske i gdje se uzgaja jedan od rijetkih poljoprivrednih proizvoda koje Hrvatska izvozi.

„Neretva bi preusmjeravanjem manjih rijeka koje se u nju prirodno ulijevaju izgubila znatan dio svog hidropotencijala, a povećani salinitet bi potpuno onemogućio uzgoj voća i povrća u dolini Neretve južno od Čapljine. To bi predstavljalo snažan udarac na lokalno gospodarstvo koje opstaje uglavnom od uzgoja voća i povrća na zemljištima uz rijeku, ali i na hrvatsku poljoprivrednu proizvodnju kojoj je proizvodnja u dolini Neretve značajan dio, i to onaj uspješniji,“ navodi Šimunović.

„Ako se želi završiti takav projekt, ja nemam ništa protiv ekonomske dobiti ako nije na štetu zdravlja ili prosperiteta nekog drugog područja a po nama ovo bi moglo imati nesagledive posljedice na dolinu Neretve“, rekao je Petrov za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.