Što donosi Strategija demografske revitalizacije Hrvatske do 2033.?

Izvor: Fah, iStock by Getty Images, Snimka zaslona Montaža: Narod.hr

U Hrvatskom saboru ovog će se tjedna pred zastupnicima naći Strategija demografske revitalizacije Hrvatske do 2033. Radi se o prvom tako sveobuhvatnom dokumentu nakon usvajanja Nacionalne populacijske politike iz sada već davne 2006. godine. Glavni ciljevi nove demografske strategije su: izgrađeno poticajno okruženje za obitelji i mlade te uravnotežena mobilnost stanovništva. Za njenu provedbu u idućih deset godina predviđeno je više od 9,6 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Šterc: Hrvatska umjesto neuspjelih koncepata treba identitetsku imigraciju

Demografska katastrofa Hrvatske

Hrvatska se već više desetljeća bori s negativnim demografskim trenovima, koji su ulaskom u EU i odljevom stotina tisuća mahom mladih prema razvijenijim državama dodatno ubrzani. U razdoblju od 2011. do 2021. broj stanovnika Hrvatske smanjio se za oko 400 000. Ako kao referentno razdoblje uzmemo godine 2021. i 1991. pad stanovništva doseže brojku od gotovo milijun ljudi.

Izvor: Snimka zaslona

Prema veličini demografskog pada u posljednjem desetljeću, Hrvatska je među pet najnepovoljnije pozicioniranih EU zemalja – uz Latviju, Litvu, Bugarsku i Rumunjsku.
Pad stanovništva nije jednako pogodio cijelu RH, najpogođenije su Slavonija i Lika: Vukovarsko-srijemska županija je u razdoblju od 2011.-2021. doživjela pad broja stanovnika od 20,3%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Cvrtila za Narod.hr: Hrvatska slijedi europsku politiku i potiče ilegalne migracije

Osim iseljavanja, uzrok smanjivanja broja stanovnika je sve veći jaz između broja umrlih i rođenih. Pri tome je broj umrlih na godišnjoj razini konstantan, a broj rođenih se iz godine u godinu smanjuje. Prošle je godine broj živorođene djece bio najmanji otkad postoje mjerenja, a rođeno je samo 32. 047 djece. Za usporedbu to je gotovo 2000 manje nego 2022. i 11. 000 manje nego 2000. godine.

Izgrađeno poticajno okruženje za obitelji i mlade

Prvi strateški cilj Strategije demografske revitalizacije Hrvatske do 2033. jest izgraditi poticajno okruženje za obitelji i mlade. Ovaj se cilj nastoji postići osiguravanjem dostupnih i priuštivih usluga za skrb i obrazovanje djece kao i postojanjem modernih i fleksibilnih radnih aranžmana. Također, planira se povećanje financijskih naknada za obitelji s malodobnom djecom kao i osmišljavanje plana za priuštivo stanovanje.

Izvor: Snimka zaslona

Ova strategija navodi i jasne pokazatelje učinaka planiranih mjera. Primjerice kad bi se strategija pokazala uspješnom udio djece u ukupnom bi stanovništvu porastao s 14,3% (2021.) na 15% (2033.). Također, planira se snižavanje prosječne dobi napuštanja roditeljskog doma s 33,4 godine (2022.) na 29 godina starosti (2033.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Porazne brojke: U Hrvatskoj 2023. rođeno najmanje djece otkad postoje statistička mjerenja

Kako bi se cilj koji predviđa izgrađeno poticajno okruženje za obitelji i mlade postigao u strategiji se navode i konkretne mjere. Primjerice, povećat će se iznos i obuhvat financijskih potpora za obitelji koje uzdržavaju novorođenčad i malodobnu djecu i smanjit će se godišnji porez na dohodak za mlade, a planira se i bolja regulacija tržišta najamnih stanova u urbanim i turističkim područjima.

Uravnotežena mobilnost stanovništva

Postizanje uravnotežene mobilnosti stanovništva drugi je proklamirani strateški cilj Strategije demografske revitalizacije Hrvatske do 2033. To će se, tvrdi se u strategiji, postići fokusiranjem na povratne migracije hrvatskih državljana koji su odselili nakon ulaska u EU te suradnjom s pripadnicima hrvatske dijaspore i njihovim organizacijama. Također, planira se migracijska politika koja će doprinositi uravnoteženim migracijskim kretanjima u skladu s potrebama tržišta rada i poželjnog razvoja društva.

Izvor: Snimka zaslona

Pokazatelj uspješnosti ovog strateškog cilja, navodi se u strategiji, bit će povećanje udjela ruralnog stanovništva s 42% (2021.) na 45% (2033.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Baby boom u Zaboku: Što se krije iza ovog pozitivnog trenda?

Kako bi se ovaj strateški cilj ispunio strategija predviđa konkretne smjernice. Poticat će se uključivanje pripadnika dijaspore u gospodarske aktivnosti u RH, unaprijedit će se programi za reintegraciju povratnika, provest će se uspješna integracija i uključivanje u društvo svih kategorija migranata te će se senzibilizirati javnost o migrantima u svrhu prevencije diskriminacije rasizma i ksenofobije…

Zašto tek sad?

Termin donošenja ove strategije govori mnogo. Najobuhvatniji dokument o demografiji još od 2006. donosi se na samom kraju mandata kad su misli javnosti i političara već odavno u predizbornoj kampanji. To samo pokazuje da je ovaj gorući problem opstojnosti RH i Hrvata sadašnjoj Vladi zapravo drugorazredan i, očito je, služi za dobivanje političkih poena.

Nažalost, koliko god sveobuhvatna bila “Strategija demografske revitalizacije Hrvatske do 2033.” neće imati šanse za uspjeh bez koordiniranog djelovanja svih ministarstava i postavljanja ovog pitanja kao apsolutnog prioriteta buduće Vlade, ma kakve ona boje i kojeg predznaka bila.

>Kako ne otklizati u demografski ponor? Ovo su primjeri država koje su okrenule negativne trendove

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.