Sv. Antun Padovanski – život omiljenog sveca u Hrvata

sveti antun padovanski
Foto: Pierre André, commons.wikimedia.org;Jacob van Oost the Younger (1639–1713), Saint Antoine de Padoue et l'enfant Jésus

Na današnji dan 13. lipnja pada svetkovina sv. Antuna Padovanskog, jer je on toga dana 1231. godine umro, a po kršćanskom učenju na taj dan je „rođen za nebo“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veže ga se najviše uz talijanski grad Padovu

Sveti Antun bio je jedan od prvih članova Franjevačkog reda. Naime, pridružio se franjevcima svega desetak godina nakon njihovog osnivanja, u vrijeme dok je sveti Franjo Asiški još bio živ.

Premda je rođen u Portugalu, veže ga se najviše uz talijanski grad Padovu, gdje je neko vrijeme živio i gdje su sahranjeni njegovi ostaci. Sv. Antun je postao slavan još za vrijeme života po svojoj sposobnosti propovijedanja. Također postoje brojna dokumentirana čuda koja su učinjena po molitvi ovog svetca. Brojna čudesa su se nastavljala događati i nakon njegove smrti kada su se kršćani počeli utjecati zagovoru svetog Antuna Padovanskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je umro na današnji dan u dobi od samo 36 godina u gradiću Arcelli pokraj Padove, proglašen je svetcem niti godinu dana nakon smrti.

To je bila najbrža kanonizacija u cijeloj Katoličkoj crkvi. Svečevo je tijelo položeno u za tu svrhu sagrađenu baziliku sv. Antuna u Padovi, koja je danas jedno od najpopularnijih hodočasničkih mjesta u cijelom svijetu.

Sv. Antuna se u umjetnosti obično prikazuje kako drži dijete Isusa u naručju. Između ostalog zaštitnik je ribara, siromaha, neplodnih i trudnica. Zanimljivo je da je i zaštitnik bračnih parova, jer postoje opisi kako je pomirio suprotstavljene supružnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omiljeni je svetac u hrvatskom narodu, te ga brojni katolici u Hrvatskoj često zazivaju za zagovor i obavljaju pobožnosti ovom velikom svetcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.