Boris Beck: Politička korektnost zahvatila je i svemir

Foto: Narod.hr, Thinkstock; fotomontaža: Narod.hr

Američka svemirska agencija NASA prošli je tjedan objavila priopćenje da će preispitati imena svemirskih objekata u duhu “različitosti, jednakosti i inkluzivnosti” te da će promijeniti imena planeta, galaksija i maglica ako se u njima otkrije “sustavna diskriminacija”. Dva su imena odmah zabranjena: nebula NGC 2392, što nastaje oko umiruće zvijezde koja otpuhuje svoje vanjske slojeve, više se ne smije nazivati “Eskimska maglica” jer je to uvredljivo za arktičke narode, piše Boris Beck u kolumni za Večernji list koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Par spiralnih galaksija NGC 4567 i NGC 4568 također se više ne smije nazivati “Sijamskim blizancima” jer to ne odgovara “suvremenom mišljenju i konvencijama”. Pripadnik autohtonih naroda koji žive u polarnom krugu od Sibira i Aljaske do Kanade i Grenlanda doista za sebe neće nikada reći da je Eskim, nego da je Inuit ili Yupik pa, ako oni osjećaju da je riječ “Eskim” povezana s ružnom kolonijalnom prošlošću, to svakako treba uvažavati. Sijamski blizanci Chang i Eng Bunker zapravo su bili Kinezi rođeni u Tajlandu 1811., a za života su postigli veliku slavu jer su bili izlagani na putujućim cirkuskim izložbama – pa i u tom nedostojnom postupanju može se naći razlog za izbjegavanje takva imena, slično kao što se danas smatra neukusnim dijete s Downovim sindromom nazivati “mongoloidnim” iako je to još nedavno bilo uobičajeno.

U perspektivi to znači da više nećemo smjeti reći da je netko tako dobar trgovac “da bi Eskimima prodao frižider“ ili da su Bandić i HDZ u Zagrebu “kao sijamski blizanci“ – ali to me ne muči trenutačno. Ima nešto ironično u tome da je politička korektnost zahvatila i svemir.

S jedne strane, svemiru je svejedno kako što nazivamo, i nije vjerojatno da će crna rupa nazvati NASA-u i prigovoriti zbog svojeg imena, da je uvredljivo i netočno, jer da nije ni crna ni rupa. S druge strane, davanje imena stvarima čovjekova je opsesija, pa je i ove inkriminirane kozmičke nazive dala konkretna osoba: britanski astronom i skladatelj Frederick William Herschel koji je do 1820. katalogizirao čak 5000 maglica, a također je i prvi nakon antike otkrio novi planet, Uran. Na tom silnom noćnom radu nismo mu zavidni, ali lako je jednim potezom pera preimenovati njegova otkrića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Opći je osjećaj da živimo u međuvremenu, između iscrpljujućeg i zbunjujućeg proljeća s koronom i neizvjesne i zabrinjavajuće jeseni u kojoj nam prijete drugim valom. Ispali smo iz kolotečine vječnoga rasta BDP-a i burzovnih indeksa i sad sa zebnjom upiremo pogled u laboratorije da nam proizvedu lijek ili cjepivo pa da se život nastavi kao i prije. U tom svijetu ekonomske računice i neshvatljive znanosti čovjek je izgubljen, baš poput Pascolijeva oca, koji se u mraku i sam pokušava vratiti u obiteljsko gnijezdo, ali smrt ga vreba pod praznim i šutljivim nebom.

Čovjek u svojoj nemoći pokušava promijeniti imena, kad već ne može promijeniti stvari. Svijet nezaustavljivo srlja u neminovno, ali svoju će kob doživjeti pod zvijezdama koje nemaju imena nego samo brojeve. Pod tim politički korektnim nebom čovjek ostaje još usamljeniji jer nema kome izreći želju kad padne zvijezda, zaključuje Boris Beck u kolumni za Večernji list

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Večernjem listu.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.