Pentagon tvrdi da ratni dopisnik može biti ilegalni borac

epa04806898 US President Barack Obama delivers remarks on the shooting deaths of nine people at a church in Charleston, South Carolina, in the Brady Briefing Room of the White House in Washington DC, USA, 18 June 2015. Before leaving on a trip to California, Obama spoke on the 17 June shooting deaths at Emanuel African Methodist Episcopal Church. Twenty-one-year-old suspect Dylann Roof has been apprehended in North Carolina. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Pentagonu su u ponedjeljak upućene kritike jer je u nedavnim preporukama ocijenio da ratne dopisnike, uspoređene sa špijunima, mogu u nekim slučajevima tretirati kao ilegalne borce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te preporuke su prošle prilično neprimjećeno nakon objave u lipnju u novom priručniku Ratnog prava Ministarstva obrane (Defense Department’s Law of War Manual).

The New York Times ih u ponedjeljak kritizirao i tražio njihovo povlačenje, upozorivši da bi pokrivanje oružanih sukoba za novinare moglo biti opasnije, teže i cenzuriranije.

Općenito, novinari su civili koji moraju biti zaštićeni, stoji u priručniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali u nekim slučajevima, koji nisu jasno određeni, novinare se može smatrati “ilegalnim borcima”, a to je kategorija koju dijele s npr. članovima al Qaede.

“Pisati o vojnim operacijama može biti vrlo slično skupljanju podataka ili čak špijuniranju”, piše u priručniku.

“Novinar koji djeluje kao špijun može u slučaju da ga ulove biti podvrgnut kažnjavanju. Kako ih ne bi zamijenili sa špijunima, novinari moraju raditi otvoreno i uz odobrenje odgovornih vlasti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priručniku također stoji da “države mogu imati potrebu cenzurirati rad novinara ili poduzeti mjere sigurnosti kako ne bi otkrili neprijatelju osjetljive informacije”, ocijenio je dnevni list.

Times drži da udruživanje novinarstva i špijunaže potiče propagandu režima koji diskreditiraju zapadne novinare i pogrešno ih optužuje da su špijuni.

I povjerenstvo za zaštitu novinara (Committee to protect journalists) je prošlog mjeseca također kritiziralo preporuke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.