UN poziva na oslobađanje političkih zatvorenika u Venezueli

epa07661360 United Nations High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet (C-R) and Venezuelan Attorney General William Saab (C-L) meet at the headquarters of the Venezuelan Foreign Ministry, in Caracas, Venezuela, 20 June 2019. Bachelet visits Venezuela after dozens of petitions from the opposition that assure that Nicolas Maduro's Government is incarcerating innocent dissidents and committing human rights violations systematically. EPA/Miguel Gutierrez

Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet pozvala je na oslobađanje političkih protivnika u Venezueli, a predsjednik Nicolas Maduro obećao je da će “ozbiljno” razmotriti njezine preporuke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bachelet, koja je u petak završila službeni posjet Venezueli, najavila je imenovanje posebnih izaslanika za praćenje stanja ljudskih prava u toj zemlji teško pogođenoj gospodarskom, političkom i humanitarnom krizom.

“Pozivam vlasti da oslobode sve one koji su zatočeni ili lišeni slobode samo za to što su mirno koristili svoja građanska prava”, rekla je novinarima u petak po venezuelskom vremenu prije nego što je otputovala nakon trodnevna posjeta.

Predsjednik Nicolas Maduro s kojim je gotovo dva sata razgovarala obvezao se “ozbiljno” razmotriti preporuke koje će povjerenica za ljudska prava iznijeti u svome izvješću pošto otputuje iz Venezuele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rekao sam joj da može računati na mene, kao predsjednika, da ozbiljno razmotrimo njezine sugestije, preporuke, prijedloge”, rekao je Maduro.

Nevladina udruga Foro Penal navodi daje gotovo 700 “političkih zatvorenika” Venezueli, no Madurova vlada odbacuje taj podatak.

Bachelet, koja je u Venezuelu stigla na vladin poziv uoči početka trotjedne sjednice UN-ova Vijeća za ljudska prava u ponedjeljak, razgovarala je i s članovima obitelji političkih zatvorenika optuženih za “urotu” protiv vlade te s obiteljima ubijenih u prosvjedima protiv Madura 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postigli smo sporazum s vladom da predstavnici za ljudska prava ostanu ovdje”, rekla je Bachelet novinarima jer je “važno da pomognu savjetom i što je vrlo važno, da nastave pratiti stanje ljudskih prava u Venezueli”.

“Humanitarno stanje je teško” i pogađa “brojne osobe u toj zemlji pogođenoj najtežom socijalnom i gospodarskom krizom u novijoj povijesti, rekla je.

Venezuelu potresa hiperinflacija, nestašice struje i osnovnih potrepština i od 2015. čak 4 milijuna Venezuelaca izbjeglo je iz zemlje, prema podacima UN-a  koji navodi da je hitna humanitarna pomoć potrebna četvrtini stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Venezueli je Bachelet razgovarala i s oporbenim čelnikom Juanom Guaidoom te je pozvala i oporbu i vladu na pregovore.

“Razumijem skepticizam, no težina situacije mora prisiliti čelnike da pokušaju”,  rekla je.

Predsjednik Narodne skupštine koja je pod kontrolom oporbe, Guaido se proglasio prijelaznim predsjednikom u siječnju i nazvao Madura uzurpatorom koji si je osigurao novu pobjedu na neregularnim izborima prošle godine.

Socijalist Maduro tvrdi da je Guaido marioneta SAD-a koji je orkestrirao pokušaj državnog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bachelet je također kritizirala sankcije koje je Venezueli nametnula administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa kojima se želi dodatno pritisnuti Nicolasa Madura.

“Zabrinuta sam zbog toga što će sankcije koje su Sjedinjene Države nametnule na izvoz (venezuelske) nafte i na trgovinu zlatom samo produbiti gospodarsku krizu”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.