U Beogradu se trebao održati sastanak Udruge pravnika Vukovar 1991. i Tužiteljstva za ratne zločine. Udruga je sastanak inicirala s namjerom da dobije informacije o kaznenoj prijavi za ratne zločine počinjene nad hrvatskim braniteljima zatočenim u srpskim logorima koju su podigli prije čak 16 godina. No, iako je sastanak bio dogovoren, u Tužiteljstvu ih danas nitko nije dočekao.
Kaznena prijava ponesena je 22. svibnja 2008. godine, a postupak traje već 16 godina.
“Danas kada smo došli u Beograd i kada smo došli ovdje, rečeno nam je da su danas svi tužitelji i svi oni koji nas bi nas mogli primiti, na godišnjem odmoru. Tako da nismo uspjeli ni s kim obaviti današnji razgovor, ali mi smo podnijeli ovaj podnesak u kojem tražimo da nas oni obavijeste, ali smo pretpostavili da će se neka ovako igra koja što se dogodila, da će se dogoditi”, kazao je Zoran Šangut, Udruga pravnika Vukovar 1991., prenosi HRT.
>Prvi put srbijanski dužnosnik primio vukovarske logoraše i branitelje
“Zoran je svjedok ubojstva četvorice hrvatskih branitelja i zatočenika. Kad smo prije devet godina bili kod gospodina Vučića, tadašnjeg predsjednika Vlade Srbije, a sadašnjeg predsjednika Srbije, nije mogao vjerovati i rekao je da će on poduzeti sve što je moguće da se ta kaznena prijava procesuira.
>Bivši logoraši uputili pismo Vučiću: Žele postaviti spomen-ploču u logor Stajićevo
>U Vukovaru ne postoji suživot, nego ‘život jedni pokraj drugih’
Vidljivo je opet da se događa ono što se događalo i zato smo bili spremni, podnijeli smo podnesak i mi očekujemo da će nas tužiteljstvo za ratne zločine pisanim putem upoznati sa stajanjem spisa, sa stajanjem u predmetu”, rekao je Pero Kovačević, Udruga pravnika Vukovar 1991.
U podnesku predanom tužiteljstvu Udruga “Vukovar 1991” navodi da je prije 16 godina podnijela kaznenu prijavu protiv nepoznatih osoba zbog ratnih zločina u zarobljeničkim logorima u Sremskoj Mitrovici, Stajićevu, Begejcima, Nišu, te vojno istražnom zatvoru u Beogradu. Od Tužiteljstva je zatraženo da Udrugu izvijesti o stanju predmeta i svim poduzetim radnjama, te “je li otvorena istraga i protiv koga te je li postupak rezultirao kaznenim postupcima pred sudom”. Iz Udruge najavljuju da neće odustati te da, ako sve mogućnosti u Srbiji budu iscrpljene, obratit će se sudu u Strasbourgu, piše N1 prenoseći Hinu.