Bugarska se pridružila u ponedjeljak rastućem broju članica Europske unije koje se protive Globalnom kompaktu o sigurnim, uređenim i zakonitim migracijama, tj. Marakeškom sporazumu.
Globalni kompakt odobrile su u srpnju sve članice UN-a osim Sjedinjenih Država, koja su se povukle prošle godine. Sastavljen je nakon najvećeg priljeva migranata u Europu od Drugog svjetskog rata.
(VIDEO) Što je zapravo Marakeški sporazum na koji je Narod.hr upozoravao početkom 2018.
Međutim, vlade u Mađarskoj i Austriji priopćile su da neće potvrditi konačni dokument na svečanosti u marokanskome gradu Marakešu u prosincu zbog zabrinutosti da će on izbrisati razliku između legalne i ilegalne migracije. Poljska, Češka a sada i Bugarska također ne namjeravaju potvrditi Marakešku deklaraciju, a burna se rasprava o istom sporazumu pokrenula u Italiji, Švicarskoj, Njemačkoj i Sloveniji.
“Stajalište je bugarske vlade da se neće pridružiti UN-ovom Globalnom kompaktu o migracijama”, rekao je zamjenik čelnika GERB-a, vladajuće stranke desnog centra, Cvetan Cvetanov nakon sastanka šefova koalicije.
GERB-ov koalicijski partner Ujedinjeni domoljubi snažno se protivi Marakeškom sporazumu i ističe da on ugrožava nacionalne interese.
(VIDEO) Plenković o Marakeškom sporazumu: ‘Ne vidim zašto izaziva histeriju i prijepore’
Bugarski parlament raspravljat će o tom dokumentu u srijedu.
Bugarska, koja je na jednoj od glavnih migracijskih ruta s Bliskog istoka u zapadnu Europu, je rekla kako već poduzima mjere za zaustavljanje ilegalnih migracija i zaštitu vanjske granice Europske unije.