(VIDEO) Zašto države u EU odbijaju primiti i suditi svoje građane koji su ratovali kao islamski ekstremisti u Siriji?

Foto: Snimka zaslona

Zašto države Eropske unije ne žele preuzeti svoje građane koji su zarobljeni kao vojnici tzv. Islamske države u Siriji? Otkuda ovakva “negrađanska” razmišljanja država EU o svojim građanima i državljanima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno je američki predsjednik Donald Trump u potpunosti razgolitio licemjernu politiku država Europske unije. Od kada je njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala milijune imigranata iz islamskih zemalja da bez putovnica i službenih ulaznih viza uđu u EU, mnogi su vidjeli u tome opasnost da uđe i veliki broj nepoželjnih osoba (od kriminalaca do ekstremista), a koji su potencijalna ugroza za sigurnost država EU.

Naime, radi se o više od 800 zarobljenih vojnika tzv. Islamske države (ID) koji su došli iz europskog područja – država Europske unije i Velike Britanije.

> Žene iz tzv. Islamske države ispod nikaba skrivaju oružje, streljivo, noževe i zlato

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trumpov poziv tim europskim zemljama da preuzmu svoje građane, zarobljene islamske ekstremiste ID-a u Siriji, naišao je na pomiješane reakcije. Njemačka je prva izrazila pravu zabrinutost zbog tog poteza, a Danska ga je u potpunosti odbacila.

Njemačka je bila suptilnija u odbacivanju Trumpovog zahtjeva, objašnjavajući da u teoriji njemački državljani koji su se borili u redovima ID-a imaju pravo vratiti se.

“Mi planiramo dopunu zakona o državljanstvu koja će omogućiti oduzimanje njemačkog državljanstva onima koji su se priključili terorističkim snagama u inozemstvu“, najavili su još u ožujku prošle godine, u koalicijskom ugovoru, demokršćanska Unija CDU/CSU i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je, kako javljaju javni servisi NDR i WDR i dnevnik Sueddeutsche Zeitung, postignut dogovor između ministarstva unutarnjih poslova i pravosuđa oko dopune zakona koji bi se konkretno odnosio i na pridruživanje islamističkim ćelijama u inozemstvu.

Prema ovoj dopuni, čije stupanje na snagu se očekuje uskoro, budućim borcima ID-a bi bilo oduzeto njemačko državljanstvo u slučaju da posjeduju državljanstvo još jedne zemlje. Ovo pravilo se, međutim, ne odnosi na oko 70-ak njemačkih državljana, boraca IF-a koji se nalaze u Siriji u zarobljeništvu.

Njemački zakon već sad omogućava ispis iz knjige državljana za one građane koji se bez znanja njemačkih vlasti pridruže regularnim vojnim snagama neke druge države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogućnosti za države EU-a vrlo su male: da se zarobljeni islamski ekstremisti deportiraju u matične države, ili će SAD i njegovi saveznici u Siriji prisiljeni pustiti ih.

I belgijsku vladu uzdrmao je Trumpov ultimatum, a ministar pravosuđa Koen Geens optužio je Trumpa da zasljepljuje svoje europske saveznike sa zahtjevom: “Bilo bi lijepo da prijateljske zemlje postavljaju takva pitanja kroz uobičajene diplomatske kanale, a ne tweet usred noći”, rekao je Geens lokalnoj televiziji u nedjelju, istodobno pozivajući na neko “paneuropsko rješenje”.

Bez izravnog odgovora na Trumpove izjave, francuski državni tajnik Laurent Nuñez rekao je da Francuska vjeruje da kurdske milicije koje podupiru SAD neće dopustiti da zarobljeni francuski džihadisti budu oslobođeni: “Kurdi su oni koji ih drže i imamo povjerenja u njihovu sposobnost da ih zadrže”, rekao je Nuñez u nedjelju francuskoj televiziji BFMTV.

Međutim, čini se da prihvaća mogućnost da će se Francuska možda morati nositi s povratkom stranih boraca na kraju. “U svakom slučaju, ako se ti pojedinci vrate na državni teritorij, svi oni imaju tekuće sudske postupke, svi će biti suđeni i zatvoreni”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> BiH razmatra mogući povratak najmanje tri žene s djecom iz tzv. Islamske države

U Velikoj Britaniji, gdje je saga o britanskoj džihadističkoj nevjesti Shamimi Begum pokrenula raspravu čini se da postoje dva suprotna stajališta – jedni su bili za povratak i suđenje, a drugi za ostanak u Siriji.

Shamina Begum, londonska 19-godišnjakinja koja je prije četiri godine napustila Veliku Britaniju kako bi se pridružila tzv. Islamskoj državi u Siriji u međuvremenu je izgubila državljanstvo Ujedinjenog Kraljevstva i onemogućen joj je povratak u Britaniju. Ubrzo nakon toga umrlo joj je dijete izbjegličkom logoru. Britanski ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt rekao je da je bilo prerizično poslati britanske dužnosnike spašavati novorođenog sina Shamine Begum.

Dječak Jarrah koji je imao tri tjedna bio je britanski državljanin, iako majka nije, ali je Hunt kazao za BBC da bi životi spasioca bili ugroženi u logoru da su dolazili po njega.

Vrlo je začuđujuće zašto se države EU-a, koje se tako rado pozivaju na građansku EU i jednakost svih građana pred zakonom, sada diplomatski ograđuju od mogućnosti da sude svoje građanima koji su bili uključeni u međunarodni terorizam i rat u Siriji. Svaka država mora biti nadležna za svoje građane, bez obzira na rasu, vjeru i spol, tako da je začuđujuće od kuda sada odjednom druga priča iz liberalnih utvrda EU kao Belgija, Danska, Njemačka, Francuska i ostale. Apsolutno je neprihvatljivo da islamski militanti ne budu deportirani u svoje države i tamo suđeni po zakonu tih država za svoja nedjela kao njihovi građani.

> Slučaj britanske tinejdžerice Begum: Suprug ju želi iz Sirije povesti sa sobom u Nizozemsku

Premda je na popisu terorista, suprug Shamime Begum, Yago Riedijk nije izgubio nizozemsko državljanstvo.

Misle li čelnici država Europske unije da nisu nadležni za svoje građane – ali samo islamske ekstremiste – koji su izrasli na njihovom tlu i da su oni sada nečija tuđa briga?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.