Član Uprave Francka i ekonomski stručnjak Josip Budimir izjavio je za narod.hr kako je Europska Komisija realna u svojim proljetnim ekonomskim prognozama u kojima predviđa pad hrvatskog BDP-a u ovoj godini od 0.6 %, a skromni oporavak tek sljedeće godine od 0.7%, ali da je realnost tih predviđanja nebitna.
„Ukoliko se i ostvare te projekcije, to znači nastavak ekonomskog nazadovanja. Nakon kumulativnog pada od oko 12% iole suvislija ekonomska politika u prvoj godini oporavka morala bi rezultirati rastom od barem 5%,“ objasnio je Budimir.
Konzultant Andrej Grubišić rekao je kako je stagnacija najbolji hrvatski scenarij i dodao da je od 2008. godine 200.000 ljudi izgubilo radna mjesta u privatnim tvrtkama, dok ih je 10.000 zaposleno u neučinkovitom i skupom javnom sektoru.
Bez ozbiljnih rezova u javnoj potrošnji jednostavno neće biti boljeg života, ali vlada ne pokazuje ambicije za to, rekao je.
Upitan za komentar, Budimir je rekao kako stagnacija nije izgledan scenario, već bankrot s obzirom na način na koji su na krizu odgovorile bivša i aktualna vlada, ali dodaje kako nije vjerojatno da će nas kreditori ostaviti da odemo u taj bankrot
„Vjerujem da je aktiviranje procedure prekomjernog deficita tek prvi korak kojim će nas usmjeravati na provedbu dubokih reformi ma koliko nam one bile bolne,“ istaknuo je Budimir.
Hrvatska industrija iz doba komunizma, uključujući brodogradnju, uglavnom se urušila 1990. Diplomati ističu da je nespremna za EU i da ne ubire nikakve plodove od članstva. Ima puno nekonkurentnih kompanija, puno uvezene robe. Novac iz EU fondova ne pritječe. Upitan je li sve tako crno u Hrvatskoj, Budimir je istaknuo kako je malo svijetlih točaka ostalo.
“Sve napore uložili smo u jamčenje prava na potrošnju iznad raspoloživih resursa. Zato smo danas prezaduženi i frustrirani što te odnose ne možemo dalje reproducirati,“ naveo je Budimir, ali i dodao kako nisu sve prilike trajno propuštene.
„Promjenom ponašanja počet ćemo koristiti benefite koji nam stoje na raspolaganju. Ma kako to paradoksalno izgledalo, jedan od tih benefita je i gubitak suverenosti u vođenju neodgovorne fiskalne politike. Kako u zemlji ne postoji kritična masa koja bi potakla pozitivne promjene, društvo u koje smo se uključili će nas natjerati da izađemo iz začaranog kruga,“ objasnio je Budimir.
Budimir se osvrnuo i na smjenu sada već bivšeg ministra financija Slavka Linića. Upitan hoće li biti kakvih promjena njegovom smjenom, istaknuo je kako smjena neće bitno utjecati na vođenje fiskalne politike koja je dosad bila reaktivna, a takva će i ostati.
„Javne financije su nam se doslovno raspale prošle godine i ne može ih konsolidirati niti jedan ministar financija. Svođenje javne potrošnje u prihvatljive okvire moguće je jedino temeljitom promjenom makroekonomske politike, a to je posao, ne samo cijele Vlade, nego kompletne vladajuće garniture,“ zaključio je Budimir.
Tekst se nastavlja ispod oglasa