Klinička psihologinja Iva Žegura gostovala je u HRT-ovoj emisiji ”Kod nas doma” gdje je govorila o ”transrodnosti” u Hrvatskoj. Psihologinja Iva Žegura pripada lijevo-liberalnom krugu tzv. stručnjaka koje imaju iskustva u radu s ”transrodnim” osobama. U emisiji je iz svog kuta gledanja objasnila porast rodne disforije u Hrvatskoj. Objasnila je proces tranzicije te podsjetila na problem diskriminacije ”transrodnih” osoba u društvu. U razgovoru s voditeljicom izostavila je ”drugu stranu medalje”, onu koja nije obojana lijevo-liberalno, a kroz koju stvari postaju daleko jasnije.
>Utikejt predstavlja: Iva Žegura, stručnjakina za transrodnost
Žegura porast ”transrodnosti” ne smatra trendom
Statistike govore u prilog porastu ”transrodnosti” kod mladih u Hrvatskoj. No Žegura nije potvrdila da bi se moglo raditi o određenom trendu kod mladih. Nije uzela u obzir porast agresivnog nametanja rodne ideologije kroz sadržaje namijenjene upravo djeci i mladima. Rodna ideologija posljednjih godina nameće se kroz animirane i igrane filmove za djecu i mlade gdje je potpuno izbačen koncept nuklearne obitelji. Nuklearnu obitelj sada mijenjaju istospolni parovi ili ”nebinarne” osobe.
Psihijatar dr. Herman Vukušić tvrdi da je porastu rodno disforične djece i mladih doprinio utjecaj društvenih mreža te lobiranje transaktivističkih grupa. ”Jednostrano, ružičasto prikazivanje ‘promjene spola’ utječe na mlade da povjeruju da će njihove probleme, adolescentske krize i traženje svog osobnog i društvenog identiteta riješiti čarobni štapić koji se zove ”promjena spola”, tvrdi Vukušić.
>Međunarodni endokrinolozi otkrivaju političku pozadinu promicanja promjene spola među mladima u SAD-u
Žegura nije spomenula kako brisanje spolne raspoznatljivosti ili naprosto brisanje fizičkih obilježja spolnosti u filmovima i serijama kako bi se postigla spolna neutralnost, utječe na razvijanje i sazrijevanje djece i mladih. Ne potiču li upravo ti sadržaji u njima zbunjenost po pitanju ”rodnog identiteta”? Ili kako to da se porast ”transrodnosti” kod djece i mladih događa istovremeno i s porastom eksplicitnih ”transrodnih” sadržaja u njihovoj sredini? Od onih u odgojno-obrazovnom sustavu pa do onih koji im iskaču kad god upale mobitel ili televiziju?
Žegura je na pitanje koliko je ”transrodnost” zapravo trend, rekla da je normalno da mladi u određenoj fazi života ispituju svoj rodni identitet.
Ne spominje se da tzv. tim stručnjaka za ”transrodnost” i ”promjenu spola” pripada istom ideološkom krugu
Žegura tvrdi da bi došlo do ”promjene spola” u dokumentima nije potrebna operacija ”promjene spola” ni hormonalni proces tranzicije. Tvrdi da nekim pacijentima operacija naprosto nije potrebna. O tome tek odlučuje tim tzv. stručnjaka psihologa i psihijatara. Osoba koja je zbunjena po pitanju svog rodnog identiteta najprije odlazi kod kliničkog psihologa i psihijatra kako bi se procijenilo njezino stanje – je li zaista riječ o ”transrodnosti” ili primjerice o depresiji. No tko je taj tko će procijeniti o kakvoj se dijagnozi radi?
Riječ je o listi tzv. stručnjaka koji imaju iskustva u radu s ”transrodnim” osobama koje je odredila Milanovićeva vlada 2015. godine kada je donijela Zakon o maticama. U pozadini zapravo stoji jedna lijevo-liberalna agenda, a ne skup stručnjaka kojima je zaista cilj pomoći mladima ljudima s određenim psihičkim problemima. Tome govori u prilog istup dr. Arbanasa koji je upravo zbog tih razloga istupio s liste.
>Dr. Arbanas napustio listu stručnjaka za ‘promjenu spola’ zbog pritisaka aktivističke udruge
Dr. Arbanas: Na listi stručnjaka ne bi trebali biti aktivisti, nego stručnjaci
Goran Arbanas, dr. med., psihijatar, forenzički psihijatar, terapeut i seksualni terapeut koji je bio na Listi stručnjaka Ministarstva zdravstva za ”promjenu spola”, otkrio je da je 2022. zatražio da ga se makne s Liste. Kao razlog navodi da su postojali pritisci na njega osobno i na Kliniku za psihijatriju Vrapče od strane aktivističke udruge. ”Uplitali su se u način kako bismo mi trebali raditi naše procjene”, otkrio je u Hrvatskom saboru na sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku i Odbora za obitelj, mlade i sport na temu:”Porast broja transrodne djece i mladih ljudi u Republici Hrvatskoj: Mogući uzroci i kliničke posljedice.”
On je predložio da na listi stručnjaka ne budu aktivisti, nego jednostavno stručnjaci. Jer se pri ulasku u ambulantu nikome ne bi smjelo dogoditi da mu se odmah dade papirologija potrebna za ”promjenu spola”. Ili da mu kaže kako će si time uništiti život. On također ističe da se učestalost rodne neusuglašenosti smanjuje s dobi.
>Za promjenu spola dovoljna izjava: Milanović i SDP omogućili su to 2013., Bartulica traži izmjenu Zakona
Trpanje ”transrodnih” osoba s drugim manjinama
Žegura govorila je i o tzv. ”manjinskom stresu”. Manjinski stres odnosi se na osobe koje su diskriminirane na temelju svoje pripadnosti nekoj manjini. Tu spadaju primjerice ”transrodne” osobe. Ova vrsta diskriminacije podrazumijeva neprihvaćanje i predrasude od strane društva, uskraćivanje zdravstvene skrbi, podsmijeh, ograničenost da dobijete posao, diskriminaciju u školovanju, mogućnost da unajmite stan i slično… Tvrdi da takve situacije onda utječu na psihičko i somatsko zdravlje. Žegura tvrdi da diskriminirane osobe zatim posežu za raznim sredstvima, primjerice alkohola, kako bi potisnuli svoju emocionalnu bol.
Žegura nije objasnila razliku između diskriminacije ”transrodnih” osoba i pripadnika neke druge manjine poput primjerice homoseksualnih osoba. Pogrešno je sve ”transrodne” osobe svrstavati u jednu skupinu. Riječ je o osobama s psihijatrijskom dijagnozom koja se može manifestirati na različite načine i najčešće kod svih ne garantira mentalnu stabilnost na radnom mjestu. Ni jedan poslodavac ne bi smio biti ucijenjen nečijom ”transrodnošću” i manjinskim pravima da zaposli tu osobu na radno mjesto ukoliko ona za to nije kvalificirana. S druge strane postoji diskriminacija homoseksualnih osoba isključivo zbog njihove seksualne orijentacije, što nema bitne veze s njihovim poslovnim kvalifikacijama.
O ”transrodnosti” treba učiti od malih nogu?!
>Radikalni trans pokret: Uhićena transrodna osoba koja je planirala napad na školu
Voditeljica je konstatirala da smo svi različiti i da bismo trebali učiti još od malih nogu prihvaćati jedni druge bez obzira na boju kože, religiju, spol ili rodni identitet. Pri tome ne uzimajući u obzir kontradiktornost pojmova koje je spojila u jednoj rečenici. Žegura se dakako složila rekavši kako ”za sve nas ima mjesta u lijepoj našoj, da se svi radujemo, supatimo i suosjećamo jedni s drugima”. Emisija je ujedno bila dijelom svojevrsne medijske ofenzive u sklopu njihove lijevo-liberalne gender kampanje.
>Košarka: Evo zašto transrodna djevojka ne bi trebala igrati protiv bioloških djevojaka