5. svibnja 1821. umro Napoleon Bonaparte – protivnik Crkve umro ispovjeđen i pričešćen

Posljednja Napoleonova riječ bila je navodno “Joséphine” (ime njegove voljene prve supruge).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je umro, Napoleonu je bila samo 51 godina, pa postoje sumnje da je otrovan.

Iako je bio ‘dijete francuske revolucije’ koje je zatvorilo papu, mnoge crkve pretvorio u vojna skladišta, a svećenike i redovnike protjerivao iz gradova koje osvojio (napr. dominikance i dominikanke nakon gotovo 700 godina iz Kotora) – po vlastitoj želji umro je ispovjeđen i pričešćen otajstvima vjere.

Na današnji dan 1821. umro je Napoleon Bonaparte, jedan od najvećih osvajača u povijesti svijeta. Smrt se dogodila u zarobljeništvu, na britanskom otoku Sveta Helena, usred Atlantskog oceana (između Afrike i Južne Amerike). Kad je umro, Napoleonu je bila samo 51 godina, pa postoje sumnje da je otrovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napoleon je na Svetoj Heleni proveo zadnjih šest godina života. Britanci su mu dali slabo održavanu kuću, u gotovo ruševnom stanju. Napoleonov “tamničar” bio je otočni guverner Hudson Lowe. Napoleon je živio u gotovo mučeničkim uvjetima, u vlažnoj kući, a guverner mu je nametao stalna ograničenja. Čak su se i neki britanski parlamentarni zastupnici pobunili i zastupali mišljenje da prema Napoleonu treba postupati bez suvišne grubosti.

Napoleonov osobni liječnik Irac Barry O’Meara konstatirao je da se Napoleon razbolio upravo zbog loših uvjeta zatočeništva. Na današnji dan Napoleon je umro nakon što se ispovjedio, pričestio i dobio posljednju pomast u prisutnosti svećenika Angea Vignalija. Posljednja Napoleonova riječ bila je navodno “Joséphine” (ime njegove voljene prve supruge).

Prilikom autopsije kao uzrok smrti određen je želučani tumor. Kasnije su se razvile mnoge teorije o trovanju, naročito arsenom, što se dokazivalo time što je Napoleonovo tijelo dugo nakon smrti ostalo dobro sačuvano (arsen je jak konzervans). Početkom 21. stoljeća testirani su uzorci Napoleonove kose i otkrivena je 100 puta viša doza arsena od normalne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kasnije su testirani i uzorci kose iz mladosti i pronađeno je da je razina arsena bila već tada 100 puta viša od normalna. Napoleon je, dakle, od mladih dana dolazio u doticaj s arsenom, vjerojatno iz tadašnjih boja i ljepila. Time je trovanje arsenom za sada odbačeno kao uzrok smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.