Međunarodne kompanije optužene da potiču mlade žene na zamrzavanje jajnih stanica kako bi se posvetile karijeri

karijera
Foto: Unsplash

Neke međunarodne tvrtke optužene su da cinično mladim ženama nude IVF tretmane kao povlasticu kako bi odgodile rađanje djece i usredotočile se na svoje karijere. Stručnjak za plodnost profesor Adam Balen kaže da poslodavci cinično nude IVF tretman, te ističe da je  ovo oslanjanje na “zamrzavanje jajašaca” i odgađanje rađanja potpuno pogrešno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve veći broj tvrtki, uključujući British Gas Centric, NatWest i odvjetničku tvrtku Freshfields, promiču zamrzavanje jajašaca kao prednost na radnom mjestu, piše Daily Mail.

Penjanje na korporativnoj ljestvici

Tvrde da to ženama daje mogućnost da odgode roditeljstvo dok se penju na korporativnoj ljestvici, ali profesor Adam Balen, bivši predsjednik Britanskog društva za plodnost, rekao je da je ovo oslanjanje na potpomognutu oplodnju potpuno pogrešno.

> Dr. Sanja Vujačić: Demografska katastrofa: Ekološki nihilizam i nestanak ljudske vrste

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Evo zašto poljska vlada više ne želi financirati in-vitro oplodnju!

‘Neke organizacije nude zamrzavanje jajnih stanica. Drugim riječima tvrde: zamrznite svoje jajne stanice sada, a kada vam na radnom mjestu iskoristimo vaše najbolje godine, tada možete koristiti svoje jajne stanice’, rekao je.

‘Postoji argument da je imati mlade jajne stanice u zamrzivaču bolje nego uopće ih nemati, ali to ostavlja pogrešan dojam da IVF uvijek funkcionira.’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Koliko god da smo napravili veliki napredak u IVF-u, posebno u Ujedinjenom Kraljevstvu, nažalost on ne omogućuje svim ženama da postanu majke.’

Nerealan dojam

Profesor Balen, koji je vodeći kliničar u privatnoj klinici za plodnost u Leedsu, rekao je da je to ‘ciničan pristup da se zapravo potakne žene da rade umjesto da im se pruži podrška da imaju obitelj’.

Dok su neke slavne osobe, uključujući glumice Halle Berry i Lauru Linney, postale majke nakon 45. godine, profesor Balen je rekao da medijsko izvještavanje ‘može ostaviti nerealan dojam kod ljudi da trenutna tehnologija djeluje u bilo kojoj dobi, a na žalost to nije tako’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je: ‘Na žalost, ne možemo preokrenuti prirodni pad plodnosti ženskih jajnih stanica.’

Njegovi komentari dolaze u trenutku kada tvrtke koje žele privući vrhunske talente i potaknuti ravnopravnost spolova nude snižene cijene tretmana plodnosti kao pogodnost na radnom mjestu.

IVF uključuje uzimanje jajnih stanica i njihovu oplodnju spermom u laboratoriju kako bi se stvorio embrij, prije umetanja u majčinu utrobu.

Male šanse

Prema britanskom regulatoru plodnosti, Human Fertilization and Embryology Authority, stope rađanja za pacijentice mlađe od 35 godina koje su u potpomognutoj oplodnji koristile vlastita jajašca bile su 32 posto po prenesenom embriju, ali manje od pet posto za žene starije od 43 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi (Leeds Fertility) ne provodimo IVF u dobi od 45 godina jer jednostavno ne funkcionira s vlastitim jajnim stanicama”, rekao je profesor Balen. ‘Jednostavno je pogrešno neku ženu potaknuti da prođe kroz sve što je uključeno u IVF, plus povezane troškove, a da nema šanse za trudnoću.’

Obitelj u vrijeme kad je to najbolje

Predložio je da bi tvrtke umjesto toga trebale ponuditi roditeljski dopust i ustanove za brigu o djeci.

“Bilo bi odgovornije da velike tvrtke i organizacije podrže svoju radnu snagu, i muškarce i žene, kako bi im omogućili bolje jaslice te rodiljni i očinski dopust”, rekao je.

‘Dobit ćete više od svoje radne snage ako su sretni i ako su mogli imati svoju obitelj u vrijeme koje je za njih najbolje.’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.