Već smo nebrojeno puta čuli o štetnom utjecaju cigareta i alkohola na naše zdravlje, ali jeste li ste se ikada zapitali kakav utjecaj oni imaju na ljepotu? Mnogi okorjeli pušači izgledaju dosta starije, a to je upravo zbog negativnog utjecaja nikotina. Kronični alkoholičari izgledaju starije, bolesnije i skloni su zapuštanju svoje vanjštine.
Čak je 1985. godine u medicinski rječnik u Americi uvršten termin „smoker\’s face“, što bi u slobodnom prijevodu značilo lice pušača, koje se opisuje kao izborano, koščato i sivo. Lice osoba koje puše izgleda dosta starije jer dim cigareta ubrzava nastanak bora na licu, posebno oko usana i područja oko očiju, te smanjuje opskrbu kože krvlju, pa koža ima umoran izgled, bez svježine i tonusa. U nastavku donosimo nekoliko činjenica o tome koji utjecaj imaju cigarete na vaš izgled.
Uz loš izgled, pušači i alkoholičari često imaju neugodan miris po cigaretama i alkoholu, a alkoholičari su skloni i zapuštanju osobne higijene, što može dodatno ugroziti njihovu socijalizaciju, sklapanje prijateljstava, veza, pa čak i smanjiti šanse za zapošljavanje. Uzimajući sve to u obzir, dolazimo do zaključka da su prestanak pušenja i suočavanje s problemom prekomjernog pijenja kod onih koji ga imaju, nužni ne samo za tjelesno, već i za psihičko i socijalno zdravlje te, u svakom slučaju, za dugovječnost i ljepotu.
Što cigareta čini izgledu
Nastanak podočnjaka
Istraživanja su pokazala da pušači imaju četiri puta veću mogućnost da se ujutro probude umorni, a rezultat su neprospavanih noći podočnjaci, koji nikako ne djeluju privlačno na licu.
Pojava tamnih zubi
Poznato je da su tamne mrlje na zubima posljedica nikotina, koje se ne mogu ukloniti pranjem. Pušači koji žele ukloniti sivu boju zubi, trebaju ići na profesionalno izbjeljivanje, koje također ima svoje nedostatke. Pušači nikada ne mogu imati prirodnu bijelu boju zubi.
Slaba kvaliteta kose
Stručnjaci smatraju da nikotin i ostali toksični sastojci iz cigarete oštećuju folikul dlake pa kosa pušača postaje tanja. Uz to, pušači ranije dobivaju sijedu kosu u odnosu na nepušače, a muškarci koji puše imaju dva puta veće šanse od nepušača da oćelave.
Žuti prsti
Nikotin iz cigareta učinit će prste i nokte žutima. Prsti postaju ružni, a ta se boja vrlo teško odstranjuje. Velik trud treba uložiti da okorjeli pušač ima lijepe i njegovane ruke.
Prerano starenje
Stručnjaci su ustanovili da osoba koja puši izgleda 1,4 godine starije od nepušača iste dobi. Čak i vrlo mlade osobe koje puše imaju raniju pojavu bora. Razlog tome je što pušenje ometa opskrbu stanica kisikom, a upravo kisik održava kožu mekanom i daje joj zdrav izgled.
Suha koža lica
Koža pušača nikada ne može djelovati svježe. U istraživanjima je lice pušača opisano kao puno bora, koščato i sivo. Dim cigareta sadrži ugljični dioksid, stanice ne dobivaju potreban kisik, smanjuje se protok krvi i rezultat je suha, siva i izborana koža lica. Pušenje također uništava vitamin C koji štiti i obnavlja oštećenu kožu.
Strije
Pušači su skloniji strijama, jer nikotin iz cigareta uništava vlakna i vezivno tkivo kože te se smanjuje elastičnost i kvaliteta kože.
Kako alkohol utječe na ljepotu
U skorih vrijeme božićnih i novogodišnjih domjenaka svi smo spremni popiti i koju čašicu više, no, prije nego što popijete tu čašicu više, pročitajte kakve sve učinke ona može imati na vaš izgled.
Alkohol ubrzava proces starenja – vjerojatno vam se više puta dogodilo da se u jutro nakon što ste pili alkohol budite žedni. Ništa čudno s obzirom na to da alkohol dehidrira vaše tijelo, vaši bubrezi rade dvostruko brže i vaše organe (uključujući kožu) čine isušenima. Upravo zbog toga brže vam se pojavljuju bore, a vaša koža postaje siva.
Alkohol pojačava crvenilo – alkohol povećava protok krvi, a upravo zbog povećanog protoka mogu se pojaviti i puknute kapilare na licu. Kronični alkoholičari često imaju na trupu iznad struka tzv. spider-nevuse (crvene madeže u obliku pauka) koji su zapravo proširene kapilare.
Alkohol uzrokuje natečenost, a posebno je izražena natečenost na licu (pogotovo na kapcima), koju ćete i uz najskuplju šminku teško prekriti.
Alkohol uništava kosu – ako češće konzumirate veće količine alkohola, to će se odraziti i na vašu kosu, koja će ubrzo postati suha, krhka i sklonija pucanju.
Kako popraviti štetu
Naravno, jedino je ispravno prestati pušiti i piti alkohol. Ako se ipak popije čašica previše nakon nekog slavlja, loš izgled i loše osjećanje sljedeće jutro popraviti možete slijedeći ove savjete:
• nikad nemojte piti alkohol na prazan želudac (dakle, čaša vina dopuštena je samo uz obrok),
• pijte što više vode, da popravite dehidraciju koja uzrokuje glavobolju,
• nakon što se vratite kući, skinite svu šminku, umijte se i nanesite bogatu hidratantnu kremu,
• izbjegavajte kavu jer će ona samo produžiti simptome,
• dobro se naspavajte.
Ratko Gašparović, dr.med.
Spec. med. rada, sportski liječnik
Narodni zdravstveni list