Inzko: “Referendumsku krizu” trebao bi riješiti Ustavni sud

Foto: fah

Političke napetosti i problemi nastali u Bosni i Hercegovini zbog najave o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj mogu se rješiti poštivanjem zakonskih procedura no pritom je jasno kako se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati jer su one konačne i obvezujuće, ocijenio je visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Inzko kako ga u subotu citira “Dnevni avaz”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inzko je sugerirao kako je ključ rješenja krize u onome što će odlučiti Ustavni sud BiH 17. rujna. Tada će on odlučivati o zahtjevu Narodne skupštine RS za preispitivanje ranije odluke kojom je 9. siječnja proglašen neustavim kao dan entiteta te o prijedlogu predsjedatelja Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića za donošenje privremene mjere kojom bi se zabranila provedba referenduma najavljenog za 25. rujna.

“Stavovi međunarodne zajednice su o ovom pitanju dobro su poznati: Apeliramo na RS da ne održi referendum”, kazao je Inzko.

Istaknuo je kako će ono što Ustavni sud BiH zaključi na zasjedanju narednog tjedna biti konačna odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nikakav referendum ne može promijeniti tu činjenicu”, kazao je austrijski diplomat.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u odvojenom je intervjuu za javni servis BHRT kazao kako očekuje da će Ustavni sud usvojiti njegov zahtjev za zabranom rerferenduma.

“Ja ću odluku Ustavnog suda poštovati ma kakva ona bila”, kazao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je pak kako bi referendum u RS-u predstavljao “crvenu crtu” i za međunarodnu zajednicu zbog čega ona mora biti pripravna odlučnije reagirati.

Predsjednik RS Milorad Dodik je nakon razgovora sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučičem u petak u Beogradu kazao kako je otkazivanje spornog referenduma moguće jedino ukoliko Ustavni sud izmijeni svoju odluku iz studenog 2015. kojom je 9. siječnja proglašen neustavnim praznikom jer vrijeđa osjećaje Hrvata i Bošnjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.