Afera Zambija: Hrvate pratili iz jednog u drugi dio zatvora, ispituju se jamci

zambija
Foto: Snimka zaslona

Hrvatski državljani koji su u Zambiji uhićeni pod sumnjom za pokušaj trgovanja djecom zbog posvajanja četvero djece iz Konga još uvijek su pritvoreni u Zambiji. Najvjerojatnije ostaju u pritvoru do ročišta koje je zakazano za ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zaokret u aferi Zambija: Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo – dokumenti o posvajanju nisu odgovarajuće legalizirani
>Prof. Hrabar: ‘Hrvatski sud trebao je odbiti zahtjev za priznanje strane (kongoanske) presude o posvojenju’

>Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena

Cijeli dan saslušavani su zambijski državljani koji bi trebali jamčiti za osmero uhićenih hrvatskih državljana pa ih sud još uvijek nije potvrdio. Najvjerojatnije će ostati pritvoreni i do ponedjeljka kad će se održati ročište na kojem se i oni trebaju pojaviti.

Službenih informacija nema, ni od suda ni od imigracijskog ureda, a njihov odvjetnik po službenoj dužnosti Kelvin Silwimba žureći na sud samo je kratko potvrdio da su saslušanja u tijeku te će poslije imati više informacija.

>Aktivist za dječja prava iz Konga: Ne možeš s djetetom u Zambiju. Službenici koji to dopuštaju dio su mafije
>Prof. Hlača: Zakon DR Kongo homoseksualcima i transseksualcima zabranjuje posvajanje
> Snimke potvrđuju: Transrodni vijećnik Možemo smješten je u muški zatvor u Zambiji

“Iako postoji šansa da Hrvati tijekom vikenda izađu iz pritvora, ona je minijaturna. Sutra je subota te sumnjam da ovdje vikendom radi ijedna institucija”, javlja reporterka RTL-a iz Ndole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vidjeli smo ih. Žene iz Hrvatske, uhićene i zatvorene u Zambiji prije više od četrdeset dana. Prepratili su ih iz jednog, otvorenog dijela zatvora u drugi, skriven masivnim zelenim vratima”, navodi reporter 24sata.

Posljednja dva dana trajala su ispitivanja Zambijaca koji na sudu trebaju jamčiti da će se Hrvati, kad izađu na slobodu, držati svih pravila koja im je Zambija naložila.

Zambijci su jedan po jedan ulazili u prostoriju suda i odgovarali na pitanja.  Svemu je svjedočio odvjetnik po službenoj dužnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ekskluzivno doznajemo: Trans-vijećnik Možemo iz afere Zambija sklopio vjerski brak u Evangeličkoj crkvi
> Dr. Vukušić: HRT zbog ‘afrikanista’ zaslužuje mjesec dana blokade programa i ostavku svih odgovornih
> U Otvorenom tzv. ‘afrikanist’ pravdao trgovinu djecom, priznao da je pomagao u kaznenom djelu, pravobraniteljica odšutjela
>Dr. Markić: Tomašević laže o svojim vezama s transseksualnim vijećnikom Noom Kraljević, a Grlić Radman pomaže Možemo

Prema zambijskom zakonu, svakoga tko komentira slučaj na bilo koji način sud može odmah pritvoriti ako ocijeni da ometa tijek postupka, a to uključuje i odvjetnika i građane i novinare pa se iznimno teško dolazi do informacija, navodi dnevnik.hr.

Dnevni list Zambia Daily Mail u petak je objavio tekst o slučaju osmero hrvatskih državljana pritvorenih u Ndoli pod naslovom “Za pritvorene Hrvate vize neće biti produžene”, u kojem piše kako je Imigracijski ured odbio produljiti vize za četiri hrvatska para osumnjičena za krijumčarenje djece, što im umanjuje šansu da iskoriste pravo puštanja na slobodu uz jamčevinu koje im je sud izrekao prošli tjedan, navodi Jutarnji list.

Dalje navode kako je odvjetnik Silwimba rekao da je produljenje njihovih boravišnih viza potrebno kako bi mogli ostati u Zambiji do okončanja sudskog postupka. Zambia Daily Mail dodaje i da je odvjetnik rekao da njegovim klijentima vize nisu produljene zbog njih samih, nego zato što su institucije odbile to učiniti, te je izrazio zabrinutost zbog činjenice da je odbijanje produljenja viza Hrvatima nezakonito. Na to su ga, piše u istom tekstu, iz Imigracijskog ureda uputili da se pridržava odredbi zakona o imigraciji i deportaciji. Uz to su napomenuli kako ne produljuju pravo boravka osobama lišenima slobode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, te osobe, iako su optužene za čin nehumanog krijumčarenja ljudi, nemaju valjani imigracijski status i jedina je opcija da im se odrede privremene dozvole ili da ostanu pritvorene“, citira Zambia Daily Times odgovor Imigracijskog ureda, navodeći dalje imena i prezimena te godine života pritvorenih Hrvata, i ujedno podsjeća na to da su optuženi za krijumčarenje djece s ciljem njihova izrabljivanja. Vodeći zambijski dnevni list, pozivajući se na agenciju AP čiji su izvor hrvatski mediji, ističe i kako je jedan od Hrvata član benda Hladno pivo te da su hrvatski sudovi djeci iz Konga izdali hrvatsko državljanstvo.

Suđenje osmorki iz Hrvatske

Podsjetimo, četiri uhićena para u Zambiji zbog sumnje na trgovinu djecom tijekom pokušaja posvajanja djece iz Konga, čekaju suđenje gdje će pokušati dokazati svoju nevinost.

> BBC o suđenju Hrvatima u Zambiji: Prenijeli što je svjedočila recepcionarka pansiona

> Meloni 2019. Macronovoj Francuskoj: Prestanite iskorištavati Afriku i time poticati migracije!
>BBC o suđenju Hrvatima u Zambiji: Prenijeli što je svjedočila recepcionarka pansiona
> Ivana Kekin nakon gotovo tri tjedna progovorila o aferi Zambija i to za Index
>Profesorica obiteljskog prava o nedovoljnoj suradnji RH s Haškom konferencijom glede posvojenja

Odluku o posvojenju djece iz Konga za tri od četiri para donio je Sud u Zlataru (Krapinsko-zagorska županija). Prema dostupnim informacijama, nitko od ta tri para nema prebivalište na tom području, a za četvrti, je odluku donio Sud u Varaždinu pod čiju nadležnost oni i pripadaju, kako se može zaključiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhićena su sljedeća četiri para: Damir Magić, elektrotehničar i Nadica Magić, profesorica kemije, Zoran Subošić, gitarist Hladnog piva i Azra Imamović Subošić, službenica Ustavnog suda RH, veterinar Ladislav Peršić i njegova supruga Aleksandra Peršić, vlasnica obrta za njegu kućnih ljubimaca te Noah Kraljević, nekad Dalija Pintarić, rođen kao žena, za kojeg se navodi da je “promijenio spol”, inače sada transrodni vijećnik stranke Možemo u Zagrebu, koju određeni mediji danas predstavljaju kao “aktivista za ljudska prava” i Ivona Kraljević, koja radi u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.