Ključna uloga Poljske u padu Janukovičeve vladavine

Poljsku nitko ne bi nazvao jednom od europskih supersila, ali ona je igrala važnu ulogu u posljednjim satima predsjedavanja Viktora Janukoviča Ukrajinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se broj prosvjednika koje su ubile Janukovičeve sigurnosne snage oko Maidana prošlog četvrtka povećao, ministri vanjskih poslova triju država Europske unije pozvani su na pregovore o mirovnom sporazumu,prenosi BBC.

Nije iznenađenje da su „teškaši“ Njemačka i Francuska bili tamo, ali uz njih je bio i Radoslaw Sikorski iz Poljske.

Upravo je Sikorski bio snimljen kako upozorava vođu oporbe da ako ne bude dao svoju potporu sporazumu, „imat ćete izvanredno stanje, imat ćete vojsku i svi ćete biti mrtvi.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum je potpisan ali nije proveden jer je odmah nakon toga predsjednik Janukovič napustio grad, a njegove sigurnosne snage napustile su svoje položaje u vladinim zgradama.

„Janukovič je napravio nešto nečuveno. Nakon potpisivanja sporazuma, otišao je na sastanak izvan grada koji je čini se bio ranije planiran, a nije uzeo u obzir kakav će to psihološki utjecaj imati,“ Sikorski je u utorak rekao poljskom radiju.

„Možda je planirao svoj bijeg, ali nije imao obvezu ukloniti sigurnosne snage iz vladinih zgrada, a to je omogućilo oporbi da ih zauzme bez ijednog ispaljenog metka,“ dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sikorski je rekao da je vidio sigurnosne snage sa strojnicama i snajperima na ulicama Kijeva prije početka pregovora. Stavio je fotografiju na svoj Twitter.

„Ljudi su umirali baš u tom trenutku“, rekao je. „Pokazalo se da je Janukovič izrazito krvožedan, spreman na upotrebu sile, i zato su pregovori bili tako dramatični.

„Ali čim su započeli, a trajali su cijelu noć bez stanke, ubijanja su prestala,“ dodao je.
Uloga Poljske u pregovorima dobila je pohvale i u zemlji i drugdje.
„Nakon što je potpisan sporazum, situacija se okrenula protiv Janukoviča jer su njegovi podupiratelji shvatili da gubi moć i da je vrijeme da napuste brod,“ rekao je BBC-u Konstanty Gebert, kolumnist za vodeći poljski dnevni list, Gazeta Wyborcza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska već dugo radi na tome da Europska unija ima bliskije veze s Ukrajinom. Varšava bi htjela vidjeti stabilnu, demokratsku Ukrajinu koja će se pridružiti Uniji zato što bi to povećalo sigurnost Poljske i gurnulo je bliže srcu Europe.

Vodeća uloga Poljske u pregovorima mogla bi unaprijediti njezin položaj u EU-u.
„Mislim da ne bi bilo moguće postići sporazum bez Poljske,“ Marcin Zaborowski, direktor poljskog Instituta za međunarodna pitanja, rekao je BBC-u.

„Odnos s ukrajinskim aktivistima razvijao se godinama i isplatio se. Sada je nezamislivo stvoriti ozbiljnu inicijativu EU-a prema istoku i pritom zaobići Poljsku. Prije nekoliko godina to je bilo posve moguće, ali sada to nije slučaj,“ dodao je.

Pristup Sikorskog pregovorima s oporbom bio je pod udarom kritika glavne poljske oporbene stranke,
Prava i pravde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezin vođa, Jaroslaw Kaczynski, rekao je da je u trenutku kada je Sikorski upozoravao oporbu na opasnosti, predsjednik Janukovič već bio izgubio previše potpore da bi mogao upotrijebiti još više nasilja za slamanje oporbe.

Čvrsti stav poljskog ministra vanjskih poslova išao je na ruku Janukoviču, rekao je Kaczynski.
Sikorski je odgovorio kako dokumenti objavljeni u utorak dokazuju da je Janukovič planirao upotrijebiti veću silu.

„Imao sam pravo kada sam smatrao da je krvavi završetak Maidana još uvijek moguć, a dokumenti koji sada izlaze na vidjelo pokazuju da je to bilo moguće. Prije svega, moja je dužnost bila da upozorim oporbu na ozbiljnost situacije,“ rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.